Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të kontrolloni nëse karakteri i parë në një qelizë është një letër ose numër në Excel?

Ky artikull flet për të kontrolluar nëse karakteri i parë në një qelizë është një letër ose një numër në Excel. Ju lutem bëni si më poshtë.

Kontrolloni nëse karakteri i parë në një qelizë është një letër ose numër me formulë


shigjetë flluskë e djathtë blu Kontrolloni nëse karakteri i parë në një qelizë është një letër ose numër me formulë


Ju mund të aplikoni formula e mëposhtme për të parë nëse karakteri i parë në një qelizë është një letër ose numër në Excel.

1. Përzgjidhni një qelizë bosh për vendosjen e rezultatit të kontrollit, pastaj futni formulën = IF (ISERR (majtas (A2,1) * 1), "Letra", "numri") në Barin e Formula, dhe pastaj shtypni Shkruani Celës. Shih screenshot:

shënim: Në formulën, A2 është qeliza përmban vlerën që ju duhet të kontrolloni.

2. Mbani përzgjedhjen e qelizës së rezultatit, tërhiqni Plumbin e Mbushur derisa të kontrollohen të gjitha qelizat përkatëse.

Ju do të merrni një rezultat që shfaqet si letër nëse vlera e qelizës fillon me shkronjën. Përndryshe, do të merrni rezultatin e shfaqur si numër si më poshtë shihni screenshot.

shënim: Nëse karakteri i parë i qelizës së specifikuar është një karakter i veçantë, lutemi aplikoni formulën e mëposhtme =IF(A2="","",IF(AND(CODE(LEFT(A2,1))>=48,CODE(LEFT(A2,1))<=57),"Number",IF(OR(AND(CODE(LEFT(A2,1))>=65,CODE(LEFT(A2,1))<=90),AND(CODE(LEFT(A2,1))>=97,CODE(LEFT(A2,1))<=122)),"Letter","Other"))) për të marrë rezultatet. Shih screenshot:


shigjetë flluskë e djathtë bluArtikujt:Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

  • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
  • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
  • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
  • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
  • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.