Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të grisni qelizat në bazë të një kolone tjetër ose të zgjedhni listën në Excel?

A keni provuar ndonjëherë të hiqni qelizat në bazë të një vlere tjetër të kolonës ose zgjedhjes së listës zbritëse? Këtu në këtë unë do t'ju jap zgjidhjen për problemin e mësipërm në Excel.
doc gri jashtë qelizave në bazë të zgjedhjes 1

Qelizat e huaja të bazuara në një kolonë tjetër ose drop down zgjedhjen e listës


shigjetë flluskë e djathtë blu Qelizat e huaja të bazuara në një kolonë tjetër ose drop down zgjedhjen e listës


Për shembull, këtu janë dy kolona - kolona A dhe kolona B dhe nëse vlerat në kolonën B janë PO, atëherë qelizat përkatëse në kolonën A do të jenë të zbardhuara, nëse jo, qelizat në kolonën A nuk bëjnë asgjë.

1. Zgjidhni qelizat në kolonën A që dëshironi të grisni, klikoni Ballina > Formulimi i kushtëzuar > Rregull i ri.
doc gri jashtë qelizave në bazë të zgjedhjes 2

2. Në Rregulla e re e formatimit dialog, zgjidhni Përdorni një formulë për të përcaktuar se cilat qeliza duhet të formatohen, dhe futni këtë formulë = B2 = "PO"Vlera e formulës ku kjo formulë është e vërtetë. Click Format per te shkuar ne Formatet e qelizave dialog, zgjidhni ngjyrën gri nën Mbush tab. Shih screenshot:
doc gri jashtë qelizave në bazë të zgjedhjes 3

3. click OK > OK për të mbyllur dialogun. Dhe qelizat janë të grira në bazë të vlerave të një kolone.
doc gri jashtë qelizave në bazë të zgjedhjes 4

Shënim: nëse doni të grisni qelizat në bazë të zgjedhjes së listës zbritëse, gjithashtu mund të bëni si më poshtë:

Zgjidh kolonën B dhe pastaj krijoni drop down list duke klikuar Data > Vlefshmëria e të dhënave, zgjedhja Listë nga Lejoj listën dhe zgjedhjen e të dhënave burimore në kutinë e tekstit. Shih screenshot:
doc gri jashtë qelizave në bazë të zgjedhjes 5

Pastaj lista e zbritjes është krijuar në kolonën B
doc gri jashtë qelizave në bazë të zgjedhjes 6

Përsëriteni lart hapin 1-3 për të aplikuar një formulë në Formulimi i kushtëzuar funksion, dhe pastaj qeliza në kolonën A do të jetë gri në bazë të zgjedhjes në kolonën B.
doc gri jashtë qelizave në bazë të zgjedhjes 7Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

  • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
  • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
  • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
  • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
  • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.