Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si t'i injoroni boshllëqet kur llogarisni mesataren e ponderuar në Excel?

Në llogaritjen e statistikave, mesatarja e ponderuar përdoret më gjerësisht se funksioni mesatar. Por ae dini se si të llogarisni mesataren e ponderuar duke injoruar boshllëqet në Excel?

Për shembull, ekzistojnë dy kolona në një fletë që regjistrojnë notat dhe numrin e rasteve të një studenti, por ky student mungon nga disa raste të ekzaminimeve të cilat i lënë boshllëqet në kolonën e klasifikimeve siç tregohet në ekranin e mëposhtëm. Nëse aplikohet funksioni normal i peshës së mesme =SUMPRODUCT(A2:A5,B2:B5)/SUM(B2:B5), ajo do të marrë rezultatin 79.333 e cila është disi e padrejtë për studentin. Në këtë artikull, unë prezantoj një formulë për të llogaritur mesataren e ponderuar duke injoruar rekordet bosh në Excel.
doc ponderuar mesatare injorojnë zero 1

Llogaritni boshllëqet e injoruara të ponderuara


shigjetë flluskë e djathtë blu Llogaritni boshllëqet e injoruara të ponderuara


Përzgjidhni një qelizë bosh që dëshironi të vendosni rezultatin dhe shkruani këtë formulë =SUMPRODUCT(A2:A5,$B$2:$B$5)/SUMPRODUCT(--(A2:A5<>""),$B$2:$B$5), dhe shtypni butonin Enter. Shih screenshot:
doc ponderuar mesatare injorojnë zero 2

Në formulën, A2: A5 është shënimet e klasës, B2: B5 është numri i rasteve. Ju mund t'i ndryshoni ato siç keni nevojë.

Tip.Nëse dëshironi të shumoni shpejt numrin / numërimin / mesataren e qelizave të dukshme, lutemi të përpiqeni të përdorni Kutools për Excel Funksionet e Kutools siç tregohet në screenshotin e mëposhtëm. Është funksioni i plotë pa kufizime në ditët e 60, ju lutemi shkarkoni dhe keni një gjyq të lirë tani.

doc sumvisible


Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

  • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
  • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
  • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
  • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
  • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.