Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të merrni një letër rresht ose kolonë të qelizës aktuale në Excel?

A keni provuar ndonjëherë të merrni letrën e rreshtit ose kolonës së qelizës aktuale në Excel, siç tregohet në ekranin e mëposhtëm? Këtu, unë prezantoj disa formula për të shpejt të marrë letrën e rreshtit ose kolonën e qelizës aktive.

Marr letrën e rreshtit ose të kolonës së qelizës aktuale


Marr letrën e rreshtit ose të kolonës së qelizës aktuale


Merrni letrën e rreshtit të qelizës aktuale

Kopjoni një nga formulat e mëposhtme, ngjisni atë në qelizën aktive dhe shtypni butonin Enter për të marrë letrën përkatëse.

= CHAR (rreshti () + 64)

= Majtas (ADDRESS (1, rreshti (), 2) 1 + (rreshti ()> 26))

doc merrni shkronjën e rreshtit të shkronjave 1

Merrni letrën e kolonës së qelizës aktuale

Kopjoni një nga formulat e mëposhtme, ngjisni atë në qelizën aktive dhe shtypni butonin Enter për të marrë letrën përkatëse.

= CHAR (kolona () + 64)

= Majtas (ADDRESS (1, kolona (), 2) 1 + (kolona ()> 26))

doc merrni shkronjën e rreshtit të shkronjave 2


Ju ndoshta jeni të interesuar për këtë:

Gama e Transpozimitide e mire2

Kutools për Excel's Gama e Transpozimit funksion mund të shpejt konvertojë kolonën / rreshtin në varg, dhe anasjelltas.
doc1


Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

 • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
 • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
 • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
 • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
 • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Y. · 11 months ago
  This only works from A->Z, when you go with two caracters, it stops working :(
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Scott · 7 months ago
   Ugh. I just figured that out as well.

   Any idea how to fix for Column AA and onward?
   • To post as a guest, your comment is unpublished.
    George · 5 months ago
    =LOWER(SUBSTITUTE(ADDRESS(1,COLUMN(),4),"1","")) - small letters

    or

    =SUBSTITUTE(ADDRESS(1,COLUMN(),4),"1","") - caps