Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të kopjoni automatikisht një qelizë në clipboard me një klik të vetëm në Excel?

Normalisht, kur kopjoni një qelizë në clipboard, ju duhet të zgjidhni në fillim qelizën, dhe pastaj shtypni Ctrl + C çelësi për ta kopjuar atë. Si të kopjoni automatikisht një qelizë thjesht duke klikuar mbi të pa shtypur hotkeys? Metoda në këtë artikull mund t'ju ndihmojë.

Kopjoni automatikisht një qelizë në clipboard duke klikuar me kodin VBA


Easily kopjoni qelizat ose vargjet e shumta me lartësinë e rreshtit dhe gjerësinë e kolonës në Excel

Kutools për Excel's Copy Multiple Range programi mund të kopjojë me lehtësi të dhënat e qelizave ose shkallët e shumta me lartësinë e rreshtit dhe gjerësinë e kolonës në Excel. Shihni screenshot më poshtë:

Kutools për Excel përfshin më shumë se mjetet e përdorshme të 300 Excel. Falas për të provuar pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko gjyqin falas tani


Kopjoni automatikisht një qelizë në clipboard duke klikuar me kodin VBA


Kodi VBA vijues mund t'ju ndihmojë të kopjoni një qelizë në clipboard duke klikuar vetëm në Excel. Ju lutem bëni si më poshtë.

1. Hapni fletën e punës që dëshironi të bëni qelizat të kopjohen automatikisht në clipboard, right click tab tab dhe pastaj zgjidhni Shiko Kodin nga menyja e klikimit të djathtë. Shih screenshot:

2. Në hapje Microsoft Visual Basic për Aplikime dritare, ju lutem kopjoni kodin VBA në dritaren e Kodit.

Kodi VBA: Automatikisht kopjoni një qelizë në clipboard duke klikuar

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
  If Not Intersect(Target, Range("A1:A9")) Is Nothing Then
    Target.Copy
  End If
End Sub

shënim: Në kodin, A1: A9 është qelizat që ju do të kopjoni në clipboard automatikisht. Ju lutemi ndryshoni atë në bazë të nevojës suaj.

3. Shtypni Ndalet + Q çelësat për të mbyllur Microsoft Visual Basic për Aplikime dritare.

Kur klikoni mbi çdo qelizë të vargut A1: A9, qeliza do të kopjohet automatikisht në clipboard ashtu siç tregohet në ekranin e mëposhtëm.

Dhe pastaj, mund të zgjidhni një qelizë destinacioni dhe shtypni butonin Enter për të ngjitur përmbajtjen e kopjuar.


Artikujt Related:Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

 • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
 • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
 • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
 • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
 • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Felipe Moretti · 8 months ago
  Muito obrigado!
  Trabalhei por alguns anos no ctrl C crtl V de uma mesma planilha de dados para o sistema que eu uso no trabalho... essa simples ação de já selecionar copiando me tirou um "fardo" enorme das atividades diárias!
  Deus abençoe!