Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të llogarisni strings me zeros kryesorë në Excel?

Për shembull, këtu janë disa vargje me një numër të ndryshëm të zeros kryesorë. Në përgjithësi, përdorimi i funksionit COUNTIF do të numërojë strings pa zero, por këtu, unë dua të numëroj të njëjtat të dhëna me zero të parazgjedhura siç tregohet në ekranin e mëposhtëm.
doc numëroni string me 1 kryesor zero

Numëroni strings me zeros kryesorë


Numëroni strings me zeros kryesorë


Për të numëruar një numër të vargjeve me zero kryesore, mund të përdorni këto formula.

Zgjidh një qelizë pranë vlerave dhe shkruani këtë formulë = SUMPRODUCT (- ($ A $ 2: $ A $ 10 = A2)), shtypni Shkruani kyç, dhe drag filloni të trajtoni poshtë për të plotësuar formulat.
doc numëroni string me 2 kryesor zero

Këshilla:

(1) Formula = SUM (IF ($ A $ 2: $ A $ 10 = A2,1,0)) gjithashtu mund të numërojnë vargjet me zerot kryesorë, por duhet të shtypen Shift + Ctrl + Enter çelësat.

(2) Nëse dëshironi të hiqni zerat kryesorë nga strings, ju mund të aplikoni Hiq drejtuesit Zeros tipar i Kutools për Excel. Është funksioni i plotë pa kufizime në ditët e 60, ju lutemi shkarkoni dhe keni një gjyq të lirë tani. Shih screenshots:
doc numëroni string me 3 kryesor zero

doc numëroni string me 4 kryesor zero doc arrow right doc numëroni string me 5 kryesor zeroMjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

  • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
  • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
  • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
  • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
  • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.