Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të zgjidhni qelizat e rastësishme nga një listë në fletët e Google?

Ky artikull, unë do të prezantoj disa mënyra për të zgjedhur qelizat e rastësishme nga një listë në fletët e Google dhe fletë pune në Excel.

Zgjidh qelizat e rastësishme nga një listë në fletët e Google me formulë

Zgjidhni qelizat e rastësishme nga një listë në Excel me Kutools për Excel


Zgjidh qelizat e rastit nga një sërë qelizash në fletë pune:

Kutools për Excel siguron një tipar të fuqishëm - Rendit Gama rastësisht të cilat mund t'ju ndihmojnë që të zgjidhni me shpejtësi çdo qelizë sipas nevojës.

doc google fletë zgjidh rastësisht 5

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Zgjidh qelizat e rastësishme nga një listë në fletët e Google me formulë

Duke aplikuar formulën e mëposhtme për nxjerrjen e disa qelizave në mënyrë të rastësishme në fletët e Google, ju lutemi bëni si kjo:

1. Shkruani këtë formulë: =ArrayFormula(VLOOKUP(QUERY(UNIQUE(RANDBETWEEN(ROW(INDIRECT("A1:A"&COUNTA(A:A)*10))^0,COUNTA(A:A))),"limit 4"),{ROW(INDIRECT("A1:A"&COUNTA(A:A))),FILTER(A:A,A:A<>"")},2,0)) në një qelizë bosh ku dëshironi të merrni rezultatin dhe më pas shtypni Shkruani çelësi për të marrë një emër.

Shënim: Në kodin e mësipërm, A: A është kolona e emrit që dëshironi të nxjerrni emra nga, kufizoni 4 do të thotë emrat 4 do të nxirren rastësisht, ju mund t'i ndryshoni ato sipas nevojës.

2. Pastaj tërhiqni butonin e mbushjes poshtë tek qelizat për të nxjerrë çdo katër emra, shihni screenshot:

doc google fletë zgjidh rastësisht 1

shënim: Mund të shtypni Ctrl + R për të marr emra të rinj rastësisht çdo herë.


Zgjidhni qelizat e rastësishme nga një listë në Excel me Kutools për Excel

Nëse keni nevojë të zgjidhni qelizat rastësisht në fletë pune të Excel, Kutools për Excel'S Rendit Gama rastësisht funksion mund t'ju ndihmojë të merreni me këtë punë me lehtësi.

Kutools për Excel : me më shumë se 300 shtojca të dobishme të Excel-it, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60.

Pas instalimit Kutools për Excel, ju lutem bëni si më poshtë:

1. Zgjidhni listën e të dhënave që dëshironi të zgjidhni qelizat e rastit nga dhe pastaj klikoni Kutools > Varg > Rendit Gama rastësisht, shihni screenshot:

doc google fletë zgjidh rastësisht 2

2. në Rendit Gama rastësisht kutia e dialogut, nën zgjedh tab, shkruani numrin që dëshironi të zgjidhni qelizat në Numri i qelizave për të zgjedhur kutinë e tekstit, dhe pastaj zgjidhni Zgjidh qelizat e rastësishmeZgjidh Lloji kutinë e listës, shihni screenshot:

doc google fletë zgjidh rastësisht 3

3. Pastaj kliko Ok button, dhe numri i caktuar i qelizave janë zgjedhur rastësisht në të njëjtën kohë, shihni screenshot:

doc google fletë zgjidh rastësisht 4

Kliko për të shkarkuar Kutools për Excel dhe gjyqi falas Tani!Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

  • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
  • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
  • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
  • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
  • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.