Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të kombinoni fletët e shumëfishta në një tabelë të pivot në Excel?

Duke supozuar që ju keni fletë pune të shumëfishta me struktura identike me kolona si më poshtë screenshot. Tani ju duhet të krijoni një tabelë strumbullare nga të dhënat e specifikuara të këtyre fletëve, si mund të bëni për ta arritur atë? Ky artikull do t'ju tregojë metodën për të bërë atë në detaje.


Kombinoje fletët e punës / fletoret e punës në një fletë punimi / pune:

Bashkimi i fletëve të punës ose librave të punës në një fletë pune të vetme ose në një libër pune mund të jetë një detyrë e madhe në punën tuaj të përditshme. Por, nëse keni Kutools për Excel, dobia e saj e fuqishme - Kombinoj mund t'ju ndihmojë të kombinoni shumë fletë pune të shumta, fletët e punës në një fletë pune ose në një libër pune

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Kombinoje fletët e shumëfishta në një tabelë përvijimi


Ju lutemi bëni si më poshtë për të kombinuar të dhënat e shumta të fletëve të punës në një tabelë të pivot.

1. click Personalizoni Quick Toolbar Access > Më shumë komanda siç tregohet në ekranin e mëposhtëm.

2. Në Opsionet Excel kutinë e dialogut, ju duhet të:

2.1 Zgjidh Të gjitha komandat nga Zgjidhni komandat nga drop-down list;

2.2 Zgjidh PivotTable dhe PivotChart Wizard në kutinë e komandës;

Kliko 2.3 Shtoj button;

Kliko 2.4 OK button. Shih screenshot:

3. Pastaj PivotTable dhe PivotChart Wizard butoni shfaqet në Quick Toolbar i qasjes. Klikoni butonin për të hapur PivotTable dhe PivotChart Wizard. Në magjistar, zgjidhni Shkalla e shumëfishimit të konsolidimit opsioni dhe Tabela strumbullar opsion dhe pastaj klikoni në tjetër button. Shih screenshot:

4. Në magjistarin e dytë, zgjidhni Unë do të krijoj fushat e faqes opsion dhe klikoni tjetër button.

5. Në magjistarin e tretë, klikoni button për të zgjedhur të dhënat nga tabela e parë që do të kombinoni në tabelën e pivot, dhe klikoni në Shtoj button. Pastaj përsëriteni këtë hap për të shtuar të dhëna të tjera pune në Të gjitha vargjet kuti. Përzgjidhni 0 opsion në Sa shumë fusha faqe ju dëshironi dhe më pas klikoni në tjetër button.

shënim: Ju mund të zgjidhni 1, 2 ose opsione të tjera në fushat Sa faqe ju doni seksionin si ju nevojitet. Dhe futni një emër tjetër në kutinë e Fushës për secilën varg.

6. Në magjistarin e fundit, zgjidhni vendin ku dëshironi të vendosni tabelën e pivot (këtu unë zgjedh Fletë pune e re opsion), dhe pastaj klikoni Fund button.

Pastaj krijohet një tabelë e pivot me të dhënat e punës të specifikuara. Ju mund ta rregulloni atë në Fushat e tabelave të tabelës ashtu siç keni nevojë.


Artikujt Related:Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

  • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
  • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
  • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
  • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
  • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.