Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të krijoni një tabelë të pivot nga skedari i tekstit në Excel?

Normalisht, tabela e pivot është krijuar në bazë të të dhënave në një fletë pune ekzistuese. Megjithatë, ae dini se si të krijoni një tabelë të pivot nga një skedar teksti në Excel? Ky artikull do t'ju tregojë një metodë për të krijuar një tabelë të pivot nga një skedar teksti në Excel.

Krijo një tabelë të pivot nga skedari teksti në Excel


Shpejt ruani një sferë si skedar teksti në Excel:

Me Gama e eksportit në skedar dobia e Kutools për Excel, shpejt mund të ruani një sferë si një skedar TXT në Excel. Shih screenshot:

 • Zgjidhni gamën që do të ruani si skedar TXT;
 • Kliko Kutools Më shumë > Importi / Eksporti > Gama e eksportit në skedar për të mundësuar përdorimin;
 • Bëni cilësimet e mëposhtme për të ruajtur vargun si skedar TXT.

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!

Mjetet e produktivitetit të Excel

Tab Zyra: Sillni skeda të fuqishme në Office (përfshini Excel), ashtu si Chrome, Safari, Firefox dhe Internet Explorer. Save ju gjysmën e kohës, dhe zvogëloni mijëra klikimeve të miut për ju. 30-ditë pa gjyq të lirë

Kutools për Excel: Save 70% të kohës tuaj dhe zgjidh 80% Problemet e Excel për ju. 300 + veçori të përparuara i projektuar për skenarin e punës së 1500 +, e bën Excel shumë lehtë dhe rrit produktivitetin menjëherë.60-ditë pa gjyq të lirë


Krijo një tabelë të pivot nga skedari teksti në Excel


Ju mund të importoni të dhënat e skedarit tekst në fletën e punës së pari dhe pastaj të krijoni tabelën e pivotit me të dhënat e importuara. Ju lutem bëni si më poshtë.

1. click Data > Nga Teksti. Shih screenshot:

2. Pastaj nje Njoftimi për Sigurinë në Microsoft Excel hapet kutia e dialogut, kliko butonin OK button.

3. Në Importo tekstin e dokumentit dritare, zgjidhni skedarin TXT që do të krijoni tabelën e pivot në bazë, dhe pastaj klikoni Import button.

4. Ne fillim Importuesi i Imazhit Tekst, Zgjidhni kufizuar opsion dhe klikoni tjetër button.

5. Në magjistarin e dytë, zgjidhni delimitues që përmban të dhënat e skedarit tuaj TXT, dhe pastaj klikoni në tjetër button.

6. Në magjistarin e fundit, klikoni në Fund button.

7. Në Të dhënat e importit kutinë e dialogut, zgjidhni vendin ku vendosen të dhënat e importuara dhe pastaj klikoni OK button.

8. Tani të gjitha të dhënat në skedarin e tekstit të përzgjedhur futen në fletë pune, ju lutemi përzgjidhni të dhënat dhe klikoni Fut > Tabela strumbullar.

9. Në Krijo tabelën e pivot kutinë e dialogut, zgjidhni vendin ku të vendosni tabelën e pivot dhe klikoni në OK button.

10. Pastaj Fushat e pivottabilitetit tregon panel në anën e djathtë të fletës së punës, pas zgjedhjes së fushave për të shtuar për të raportuar, ju mund të shihni tabelën e pivot është krijuar si më poshtë screenshot treguar.


Artikujt Related:


Mjetet e produktivitetit të Excel

Shirit i Excel (me Kutools për Excel të instaluar)

300 + Avancimet e avancuara Rrit produktivitetin tuaj nga 70% dhe ndihmoni të qëndroni jashtë turmës!

Dëshironi të përfundoni punën tuaj të përditshme shpejt dhe në mënyrë të përkryer? Kutools Për Excel sjell 300 + karakteristika të përparuara të ftohta dhe të fuqishme (Të kombinohen workbooks, shuma nga ngjyra, përmbajtja e ndarë e qelizave, data e konvertimit, etj.) Për Skenarët e punës së 1500 +, ju ndihmon të zgjidhni 80% Problemet e Excel.

 • Merreni me të gjitha detyrat e ndërlikuara në sekonda, ndihmoni për të rritur aftësinë tuaj të punës, merrni sukses nga konkurrenca e ashpër, dhe mos u shqetësoni për të qitur.
 • Kurseni shumë kohë pune, lini shumë kohë që të doni dhe të kujdeseni për familjen dhe të gëzoni një jetë të rehatshme tani.
 • Zvogëloni mijëra klikime të tastierës dhe të miut çdo ditë, lehtësoni sytë dhe duart tuaja të lodhura, dhe të ju jap një trup të shëndetshëm.
 • Bëhuni ekspert i Excel në minutat 3 dhe merrni shikim admiring nga kolegët ose miqtë tuaj.
 • Nuk ka më nevojë të mbani mend ndonjë formulë të dhimbshme dhe kodet VBA, të keni një mendje relaksuese dhe të këndshme, të ju jap një emocion që kurrë nuk keni pasur më parë.
 • Kaloni vetëm $ 39, por vlerë se $ 4000 trajnimin e të tjerëve. Duke u përdorur nga elitat 110,000 dhe kompanitë e mirënjohura 300 +.
 • Gjyqi 60-i i pakufizuar falas. Garancia 60-ditore e parave. Përmirësim i lirë dhe mbështetje për vitet 2. Blej një herë, përdorni përgjithmonë.
 • Ndryshoni mënyrën si punoni tani dhe ju jepni një jetë më të mirë menjëherë!

Office Tab sjell tabela efikase dhe të përdorshme në Office (përfshijë Excel), Ashtu si Chrome, Firefox dhe IE i ri

 • Rrit produktivitetin tuaj nga 50% gjatë shikimit dhe redaktimit të dokumenteve të shumta.
 • Ulja qindra klikimeve të miut për ju çdo ditë, thoni lamtumirë dorës së miut.
 • Hapni dhe krijoni dokumente në skedat e reja të dritares së njëjtë, në vend se në dritare të reja.
 • Ndihmoni të punoni më shpejt dhe lehtë të dilni nga turma! Një e dyta për të kaluar mes dhjetra dokumenteve të hapura!
Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.