Cookies na ndihmojnë të ofruar shërbimet tona. Duke përdorur shërbimet tona, ju pranoni përdorimin e cookies.
Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të shndërrojmë shumë qeliza në Excel?

Ndonjëherë, ju duhet të bëni qeliza katrorë në një fletë pune, në mënyrë që të mund të hartoni disa skema fluturimi ose plane shtëpi. Por lartësia e rreshtit të qelizës dhe gjerësia e kolonës kanë njësi të ndryshme, kështu që është e vështirë për ju të vendosni lartësinë e rreshtit dhe gjerësinë e kolonës në të njëjtën dimension. Këtu janë disa truket për ju për të zgjidhur këtë problem:

Qelizat e shumëfishta të sheshit duke zvarritur kufijtë e kolonës dhe rreshtit

Sheshe qelizash të shumëfishta me kodin VBA

Qelizat e shumëfishta me Kutools për Excel


shigjetë flluskë e djathtë blu Qelizat e shumëfishta të sheshit duke zvarritur kufijtë e kolonës dhe rreshtit


Nëse dëshironi të bëni secilën qelizë të një fletë pune një shesh të saktë, ju lutemi bëni si më poshtë:

1. shtyp Ctrl + A për të nxjerrë në pah të gjithë fletën e punës.

2. Vendoseni kursorin në kufirin midis kolonës A dhe kolonës B, kursori do të ndryshojë në shigjetën e dyfishtë të zezë, tërhiqeni atë dhe do të shihni dy numra si "Gjerësia: 8.43 (64pixels)", tërhiqni deri në një numër që ju nevojitet. Në këtë shembull, unë do të tërheq deri në "Gjerësia: 13.57 (100pixels)".

doc katror cells1

3. Pastaj vendosni kursorin në kufi midis rreshtit 1 dhe rreshtit 2. Derisa kursori të ndryshojë në shigjetën e zezë të zezë, tërhiqni atë, e shënoni numrin në piksel me numrin e pikselës që keni marrë në hapin 2, do të merrni "Lartësia 75.00 (100pixels)".

doc katror cells2

Kur lëshoni miun, do të keni të gjithë fletët e qelizave katrore me 100 * 100 pixels. Shih screenshot:

doc katror cells3


shigjetë flluskë e djathtë blu Sheshe qelizash të shumëfishta me kodin VBA

Kodi VBA i mëposhtëm gjithashtu mund t'ju ndihmojë të zgjidhni këtë detyrë.

1. Zgjidhni qelizat që ju doni t'i bëni ato katrorë.

2. Click Zhvillues > Visual Basic, një i ri Microsoft Visual Basic për aplikacione do të shfaqet dritarja, kliko Fut > Modulet, dhe futni kodin e mëposhtëm në Module:

Sub MakeSquare ()
Dim WPChar Si dyfishtë
Dim DInch As Double
Temp Dim si String
Temp = InputBox ("Gjatësia dhe gjerësia në inç?")
DInch = Val (Temp)
Nëse DInch> 0 Dhe DInch <2.5 Pastaj
Për çdo c Në ActiveWindow.RangeSelection.Columns
WPChar = c.Width / c.ColumnWidth
c.ColumnWidth = ((DInch * 72) / WPChar)
Tjetra c
Për çdo r Në ActiveWindow.RangeSelection.Rows
r.RowHeight = (DInch * 72)
Tjetër r
Nëse End
Sub End

3. Pastaj kliko doc-shumohen-llogaritjes-3button për të drejtuar kodin. Dhe një kuti e menjëhershme do të dalë për të kujtuar që të futni numrin që ju nevojitet. Shih screenshot:

doc katror cells4

4. Pastaj kliko OK. Dhe qelizat e zgjedhura janë ndryshuar në qeliza katrore.

shënim: Në kodin e mësipërm, mund të futni vetëm numrin midis 0 dhe 2.5 inç, nëse numri i dhënë është i barabartë me 0 ose më pak se 0 ose numri i barabartë 2.5 ose më i madh se 2.5, ky kod nuk do të jetë i disponueshëm.


shigjetë flluskë e djathtë blu Qelizat e shumëfishta me Kutools për Excel

Kodi i mësipërm ka disa kufizime dhe përdor vetëm inç si njësi. Nëse doni të krijoni një katror si 5 * 5 cm në excel, si mund të bëni?

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 300 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 30. Get it tani

Nëse keni instaluar Kutools për Excel, ky problem do të zgjidhet lehtësisht.

1. Theksoni qelizat që dëshironi t'i bëni ato katrore.

2. Click Kutools > Gama Converter > Rregulloni madhësinë e qelizës, shihni screenshot:

doc katror cells5

3. në Rregulloni madhësinë e qelizës kutinë e dialogut, specifikoni llojin e bashkuar. Dhe pastaj futni lartësinë e rreshtit dhe gjerësinë e kolonës si të njëjtin numër që keni nevojë. Shih screenshot:

doc katror cells6

4. Click OK or Aplikoni, qelizat e përzgjedhura janë ndryshuar në sheshe me 2 * 2 cm.

doc katror cells7

shënim: Ju mund të vendosni njësi të tjera të tilla si Pound, Inches ose Pixels si të doni.

Klikoni për të ditur më shumë për këtë veçori të rregulluar madhësinë e celularit.


Artikujt Related:Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

  • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
  • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
  • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
  • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
  • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.