Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të ndani emrin e plotë në emrin dhe mbiemrin në Excel?

Duke supozuar që ju të keni një regjistrues të emrit kur shtegu i parë i ekranit shfaqet në kolonën e poshtme më poshtë, dhe duhet të ndani emrin e plotë në kolonën e emrit të parë, kolonën e emrit të mesëm dhe kolonën e emrit si figura e mëposhtme e paraqitur. Këtu janë disa metoda të ndërlikuara për t'ju ndihmuar të zgjidhni këtë problem:


Ndani emrat e plotë të emrave të parë dhe të fundit me anë të presjes apo delimituesve të tjerë:

Nëse emrat tuaj të plotë janë të ndara me presje ose ndarës të tjerë në qelizë,Kutools për Excel' Qeliza të ndara funksion gjithashtu mund të ju bëjë një nder, shih screenshot:

doc ndarë emrat e plotë 15

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Split emrin e plotë me emrin dhe mbiemrin me formula


Ndani emrat e plotë të emrave të parë dhe të fundit:

Mund të përdorni funksionin Majtas, Funksionin e Djathtë dhe Funksionin e Gjetjes për të pëshpëritur një emër të plotë me emrin dhe mbiemrin me hapat e mëposhtëm:

1. Shkruani formulën e = LEFT (A2, FIND ("", A2,1) -1) në një qelizë të bardhë, thotë Cell C2 në këtë rast dhe pastaj tërhiqni butonin e mbushjes poshtë tek qelizat të cilat dëshironi të plotësoni këtë formulë dhe të gjitha emrat e parë janë nxjerrë në të njëjtën kohë, shihni screenshot:

doc ndarë emrat e plotë 2

2. Pastaj futni formulën e = DREJTA (A2, LEN (A2) -FIND ("", A2,1)) në një qelizë tjetër bosh, Cell D2, dhe tërhiqni butonin e mbushjes poshtë tek qelizat të cilat dëshironi ta aplikoni këtë formulë, dhe të gjitha emrat e fundit janë nxjerrë në kolonën D, si në vijim:

doc ndarë emrat e plotë 3


Ndani emrat e plotë emrave të parë, të mesëm dhe të fundit:

Nëse doni t'i ndani emrat e plotë emrave të parë, të mesëm dhe të fundit në kolona të veçanta, formulat e mëposhtme mund të ju bëjnë një nder.

1. Shkruani këtë formulë: = LEFT (A2, SEARCH ("", A2)) në një qelizë bosh C2, dhe pastaj tërhiqni trajtimin e mbushur poshtë tek qelizat për të aplikuar këtë formulë dhe të gjithë emrat e parë janë ndarë në kolonën C, shihni screenshot:

doc ndarë emrat e plotë 4

2. Pastaj futni këtë formulë: ("", A2), SEARCH ("", A2,1) + 1) -SEARCH ("", A2) në një qelizë të zbrazët D2, dhe pastaj tërhiqni butonin e mbushjes poshtë tek qelizat për të aplikuar këtë formulë dhe të gjithë emrat e mesëm janë ndarë në kolonën D, shihni screenshot:

doc ndarë emrat e plotë 5

3. Më në fund fut këtë formulë: = DREJTA (A2, LEN (A2) -SEARCH ("", A2, SEARCH ("", A2, SEARCH ("", A2) + 1))) në një qelizë bosh E2, dhe pastaj tërhiqni trajtimin e mbushur poshtë tek qelizat për të aplikuar këtë formulë dhe të gjithë emrat e parë janë ndarë në kolonën E, shihni screenshot:

doc ndarë emrat e plotë 6


Split emrin e plotë me emrin e parë dhe të fundit me komandën Text to Column

Nuk është e lehtë të kujtosh funksionin. Ju lutem mos u shqetësoni për këtë. Mënyra e dytë do të të gdhendë që të ndash kolonën e plotë të emrit me lehtësi.

1. Zgjidh kolonën që do të ndani, në këtë rast është A2: A13.

2. Kliko në Tekst në Kolona butoni nën Data Tab.

doc ndarë emrat e plotë 7

3. në Konvertimi i tekstit në magjistarët e kolonave - Hapi 1 i 3 kutinë e dialogut, kontrolloni kufizuar opsion dhe kliko tjetër button.

doc ndarë emrat e plotë 8

4. në Hapi 2 i magjistarit 3, kontrolloni vetëm Hapësirë opsion në përndarësit seksion, dhe kliko tjetër button.

doc ndarë emrat e plotë 9

5. Në magjistarin e mëposhtëm, kontrolloni Tekst opsion në Formati i të dhënave të kolonës seksion, dhe specifikoni destinacion qelizë ku dëshironi të vendosni rezultatet. Shih screenshot:

doc ndarë emrat e plotë 10

6. Kliko në Fund button. Pastaj do të shihni kolonën e emrit të plotë që është ndarë në kolonën e emrit, kolonën e emrit të mesëm dhe kolonën e emrit në të njëjtën kohë.


Split emrin e plotë me emrin dhe mbiemrin me Kutools për Excel shpejt dhe me lehtësi

Nëse jeni të lodhur me dy metodat e mësipërme, këtu, unë mund t'ju rekomandoj një mjet të dobishëm - Kutools për Excel, Me saj Emrat e ndarjes mund t'i ndani me shpejtësi emrat e plotë emrave të parë dhe të fundit, ose t'i ndani emrat e plotë emrave të parë, të mesëm dhe të fundit siç keni nevojë.

Kutools për Excel : me më shumë se 200 shtojca të dobishme të Excel-it, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60.

Pas instalimit Kutools për Excel, ju lutem bëni si më poshtë:

1. Përzgjidhni sferën e emrit që dëshironi të ndani.

2. Click Kutools > Tekst > Emrat e ndarjes, Në Emrat e ndarjes dialog box, specifikoni Llojet e ndarjes ju dëshironi, nëse doni të ndani emrin e plotë në emrin dhe mbiemrin, ju lutemi kontrolloni Emri dhe Mbiemri, shihni screenshot:

doc ndarë emrat e plotë 11

3. Pastaj kliko OK button dhe do të shfaqet një tjetër dialog, ju lutemi zgjidhni një qelizë ku dëshironi të vendosni rezultatin në dialog, shih screenshot:

doc ndarë emrat e plotë 12

4. dhe kliko OK button, emrat e plotë janë ndarë në kolonën e emrit dhe kolonën e emrit të parë, shihni screenshot:

doc ndarë emrat e plotë 13

shënim: Nëse emri yt i plotë përmban emrat e parë, të mesëm dhe të fundit që duhen ndarë në tre kolona veç e veç, vetëm duhet të kontrollosh Emri, Emri i dytë dhe MbiemriEmrat e ndarjes dialog dhe do të merrni rezultatin e mëposhtëm:

doc ndarë emrat e plotë 14

Shkarko dhe gjykim falas Kutools për Excel Tani!


Split emrin e plotë me emrin dhe mbiemrin me Kutools për Excel shpejt

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Shirit i Excel (me Kutools për Excel të instaluar)

300 + Avancimet e avancuara Rrit produktivitetin tuaj nga 71% dhe ndihmoni të qëndroni jashtë turmës!

Dëshironi të përfundoni punën tuaj të përditshme shpejt dhe në mënyrë të përkryer? Kutools Për Excel sjell 300 + karakteristika të përparuara të ftohta dhe të fuqishme (Të kombinohen workbooks, shuma nga ngjyra, përmbajtja e ndarë e qelizave, data e konvertimit, etj.) Për Skenarët e punës së 1500 +, ju ndihmon të zgjidhni 82% Problemet e Excel.

 • Merreni me të gjitha detyrat e ndërlikuara në sekonda, ndihmoni për të rritur aftësinë tuaj të punës, merrni sukses nga konkurrenca e ashpër, dhe mos u shqetësoni për të qitur.
 • Kurseni shumë kohë pune, lini shumë kohë që të doni dhe të kujdeseni për familjen dhe të gëzoni një jetë të rehatshme tani.
 • Zvogëloni mijëra klikime të tastierës dhe të miut çdo ditë, lehtësoni sytë dhe duart tuaja të lodhura, dhe të ju jap një trup të shëndetshëm.
 • Bëhuni ekspert i Excel në minutat 3 dhe merrni shikim admiring nga kolegët ose miqtë tuaj.
 • Nuk ka më nevojë të mbani mend ndonjë formulë të dhimbshme dhe kodet VBA, të keni një mendje relaksuese dhe të këndshme, të ju jap një emocion që kurrë nuk keni pasur më parë.
 • Kaloni vetëm $ 39, por vlerë se $ 4000 trajnimin e të tjerëve. Duke u përdorur nga elitat 110,000 dhe kompanitë e mirënjohura 300 +.
 • Gjyqi 60-i i pakufizuar falas. Garancia 60-ditore e parave. Përmirësim i lirë dhe mbështetje për vitet 2. Blej një herë, përdorni përgjithmonë.
 • Ndryshoni mënyrën si punoni tani dhe ju jepni një jetë më të mirë menjëherë!

Shot Screen i Excel (me Office Tab instaluar)

Office Tab sjell tabela efikase dhe të përdorshme në Office (përfshijë Excel), Ashtu si Chrome, Firefox dhe IE i ri

 • Rrit produktivitetin tuaj nga 50% gjatë shikimit dhe redaktimit të dokumenteve të shumta.
 • Ulja qindra klikimeve të miut për ju çdo ditë, thoni lamtumirë dorës së miut.
 • Hapni dhe krijoni dokumente në skedat e reja të dritares së njëjtë, në vend se në dritare të reja.
 • Ndihmoni të punoni më shpejt dhe lehtë të dilni nga turma! Një e dyta për të kaluar mes dhjetra dokumenteve të hapura!
Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  yasin · 4 months ago
  thanks alot :D
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Jennifer Roxy Hughes · 9 months ago
  Any news on a hyphenated last name, keeping them together?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Matt Larson · 10 months ago
  Thank You - incredibly helpful
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  pia · 11 months ago
  beautiful, that was a good show
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  mia · 1 years ago
  Thank you, this was really helpful, and your answer to one of the questions below, about copying and pasting the values to get rid of the equation was equally helpful!