Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të filtroni datat në muaj duke injoruar vitin në Excel?

Le të themi që ju regjistroni shpenzimet në baza ditore, dhe tani doni të filtroni datat në bazë të muajit duke injoruar vitet. Si mund të filtroni të dhënat sipas muajve duke injoruar vitet në Excel?

doc-filter-muaj-1

Filtroni datat në muaj duke injoruar vitin me Funksionin e Filtrit

Filtroni datat në muaj duke injoruar vitin me Kutools për Excel


shigjetë flluskë e djathtë bluFiltroni datat në muaj duke injoruar vitin me Funksionin e Filtrit


By default, Microsoft Excel do të filtrojë datat sipas viteve. Dhe në listën zbritëse të Filtrit arrow , ju mund të zgjidhni vetëm vitet për tu filtruar. Në të vërtetë, Data Filers mbështet stile të shumta për datën e filtrimit, duke përfshirë datat e filtrave për muaj me injorimin e viteve.

Tabela e Shpenzimeve është paraqitur si në vijim. Dhe mund ta filtroni atë duke e injoruar vitin duke ndjekur hapat e mëposhtëm:

doc-filter-muaj-2

1. Zgjidh kolonën e të dhënave që do të filtrosh në muaj më vonë. Në këtë rast, zgjidhni Kolonën B.

2. Kliko në filtra butoni nën Data Tab.

doc-filter-muaj-3

3. Klikoni butonin Filter përveç kokës së kolonës B. Pastaj klikoni Filtrat e të Dhënave > Të gjitha datat në periudhë, dhe pastaj zgjidhni një muaj që dëshironi të filtroni. Shih screenshot:

doc-filter-muaj-4

4. Dhe pastaj filtron të gjitha shpenzimet e ndodhura në maj, pavarësisht se është në vitin e 2011 ose 2004, apo të tjerëve. Shiko fotografinë në vijim:

doc-filter-muaj-5


shigjetë flluskë e djathtë bluFiltroni datat në muaj duke injoruar vitin me Kutools për Excel

Kutools për Excel përfshin më shumë se mjetet e përdorshme të 300 Excel. Falas për të provuar pa asnjë kufizim në ditët e 30. Get it tani.

Me këtë Kutools për Excel'S Super Filter , gjithashtu mund të filtroni datat në bazë të një muaji të caktuar, ju lutemi bëni si në vijim:

1. Kliko Ndërmarrje > Super Filter, shihni screenshot:

doc-filter-muaj-6

2. Në shfaqje Super Filter dialog, ju lutemi specifikoni cilësimet e mëposhtme:

 • (1.) Kliko doc-filter-muaj-8 button për të zgjedhur gamën e të dhënave që dëshironi të filtroni.
 • (2.) Zgjidhni Marrëdhënie si ju nevojitet nëse keni kritere të shumëfishta që duhet të aplikohen.
 • (3.) Pastaj në kutinë e gjendjes së Grupit, klikoni në vijën e zezë pranë butonit dhe marrëdhëniet dhe zgjidhni kriteret një nga një siç keni nevojë.

doc-filter-muaj-6

3. Dhe pastaj kliko filtra button, të gjitha të dhënat të cilat data është muaji i dëshiruar janë filtruar menjëherë. Shih screenshot:

doc-filter-muaj-6

Shënime:

1. Nëse keni nevojë të anuloni këtë filtër dhe të rikuperoni të dhënat origjinale, vetëm duhet të klikoni Qartë button.

2. Me këtë Super Filter funksion, gjithashtu mund të filtroni të dhëna me kritere të shumëfishta sipas nevojës.

Nëse dëshironi të dini më shumë rreth kësaj veçori, ju lutemi klikoni Super Filter.


Artikuj Related:

Si për të renditur ditëlindjet (datat) sipas muajit në Excel shpejt?

Si të filtroni të dhënat përmes kritereve të shumta në Excel?Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

 • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
 • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
 • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
 • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
 • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Ramya · 1 years ago
  please reply for this
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Ramya · 1 years ago
  If the scenario is this 10-03-1975,
  23-12-1991
  1992
  1990
  and want to pul out which has only Year, what i have to do can u please help out in this.