Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të merrni listën e informacionit të bashkëngjitjeve në postën e zgjedhur në Outlook?

Për mesazhet e pranuara që bashkëngjiten me bashkëngjitjet, ndonjëherë mund të duhet të njihni informacionin e detajuar të bashkëngjitjeve, siç është emri i ekranit, emri i skedarit dhe kështu me radhë. Në të vërtetë, Kodi VBA mund t'ju ndihmojë të merrni me lehtësi listën e informacionit të bashkëngjitjeve në email-in e zgjedhur në Outlook. Ju lutem shfletoni tutorialin e mëposhtëm për më shumë detaje.

Merrni listën e informacionit të bashkëngjitjeve në postën e zgjedhur në Outlook

Kutools për Outlook: 100 + Veglat e reja të Avancuara për Outlook.
Tab Zyra: Aktivizo modifikimin e skedave dhe shfletimin në zyrë, Ashtu si Chrome, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Menu klasike: Sillni Menus Vjetër dhe Toolbars Mbrapa në Office 2007, 2010, 2013, 2016 dhe 2019.

shigjetë flluskë e djathtë bluMerrni listën e informacionit të bashkëngjitjeve në postën e zgjedhur në Outlook

1. Zgjidhni e-mailin me bashkëngjitjet që dëshironi të merrni informacionin e tyre.

2. Shtypni Ndalet + F11 çelësat në tastierë për të hapur Microsoft Visual Basic për Aplikime dritare.

3. Pastaj klikoni dy herë Project1 > Objekti i Microsoft Outlook > ThisOutlookSession për të hapur Project1 - ThisOutlookSession dritare. Shih screenshot:

4. Pastaj kopjoni dhe ngjisni kodin e VBA më poshtë në dritaren Project1 - ThisOutlookSession.

Kodi VBA: Merrni listën e informacionit të bashkëngjitjeve

Option Explicit
Public Sub GetAttachmentList()
  Dim selItem As Object
  Dim aMail As MailItem
  Dim aAttach As attachment
  Dim Report As String
  
  For Each selItem In Application.ActiveExplorer.Selection
    If selItem.Class = olMail Then
      Set aMail = selItem
      For Each aAttach In aMail.Attachments
        Report = Report & vbCrLf & "------------------------------------------------------------------------" & vbCrLf
        Report = Report & GetAttachmentInfo(aAttach)
      Next
      Call CreateReportEmail("Attachment Report", Report)
    End If
  Next
End Sub
 
Public Function GetAttachmentInfo(attachment As attachment)
  Dim Report
  GetAttachmentInfo = ""
  Report = Report & "Index: " & attachment.Index & vbCrLf
  Report = Report & "Display Name: " & attachment.DisplayName & vbCrLf
  Report = Report & "File Name: " & attachment.FileName & vbCrLf
  Report = Report & "Block Level: " & attachment.BlockLevel & vbCrLf
  Report = Report & "Path Name: " & attachment.PathName & vbCrLf
  Report = Report & "Position: " & attachment.Position & vbCrLf
  Report = Report & "Size: " & attachment.Size & vbCrLf
  Report = Report & "Type: " & attachment.Type & vbCrLf
  
  GetAttachmentInfo = Report
End Function
Sub CreateReportEmail(Title As String, Report As String)
  Dim aMail As MailItem
  
  Set aMail = Application.CreateItem(olMailItem)
    
  aMail.Subject = Title
  aMail.Body = Report
  
  aMail.Display
End Sub 

5. shtyp F5 kyç në tastierë për të drejtuar kodin VBA.

6. Tani a macros hapet kutia e dialogut, kliko butonin run button.

7. Pas klikimit te run butonin në macros dialog, do të krijohet një dritare e re e mesazhit me të gjithë informacionin e bashkëngjitur të email-it të zgjedhur të listuar brenda trupit të email-it. Shih screenshot:

shënim: Ky kod VBA mund të aplikohet në Outlook 2007, 2010 dhe 2013Kutools për Outlook

Më shumë se 100 Funksione të Avancuara për Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365

kutools shtënë ekran për pamjen e vogël për banner 201812

më shumë Features | Shkarko falas | Vetëm $ 39.00 për qindra funksione

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Courtney Halstead · 1 years ago
  Hi - I'm trying to figure out a way to set an automatic response which lists all the attachments they have sent. If this can include a file index for folders that would also be brilliant.


  Basically - we receive emails with document submissions, I already have an automatic response set up to thank them for their submission but if this could now include "the documents you submitted are as below:... etc" that would help massively.


  If somebody could help with this that would be brilliant! Thanks!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Sandra.H.H · 3 years ago
  Hello. can you imagine any possibility to fetch/open a specific attachment directly from your list (e.g. a link embedded).

  Thank You in advance Sandra