Cookies na ndihmojnë të ofruar shërbimet tona. Duke përdorur shërbimet tona, ju pranoni përdorimin e cookies.
Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të hiqni llojin specifik të bashkëngjitjeve nga emailet në Outlook?

A keni provuar ndonjëherë të hiqni bashkëngjitjet në disa email të zgjedhur sipas llojit të skedarit në Outlook? Të tilla si, duke hequr të gjitha dosjet e docx ose png attachment nga email të zgjedhur. Si mund ta zgjidhni këtë punë në Outlook?

Hiqni llojin e veçantë të bashkëngjitjeve nga emailet me kodin VBA


Hiqni llojin e veçantë të bashkëngjitjeve nga emailet me kodin VBA

Për të hequr llojin e veçantë të bashkëngjitjeve nga emailet e zgjedhura, Kodi VBA vijues mund të të bëjë një favor, ju lutemi bëni si ky:

1. Përzgjidhni emailet që dëshironi të hiqni llojin e tyre të veçantë të bashkëngjitjeve në listën e postimeve.

2. Mbajeni poshtë ALT + F11 çelësat për të hapur Microsoft Visual Basic për Aplikime dritare.

3. Pastaj, kliko Fut > Modulet, kopjoni dhe ngjisni kodin më poshtë në modulin e hapur bosh, shihni screenshot:

Kodi VBA: Hiqni llojin specifik të bashkëngjitjeve nga emailet:

Sub DeleteSpecificTypeOfAttachments()
Dim xSelection As Outlook.Selection
Dim xItem As Object
Dim xMailItem As Outlook.MailItem
Dim xAttachment As Outlook.Attachment
Dim xFileType As String
Dim xType As String
Dim xFSO As Scripting.FileSystemObject
Dim I As Integer
On Error Resume Next
Set xSelection = Outlook.Application.ActiveExplorer.Selection
Set xFSO = New Scripting.FileSystemObject
xType = ""
xType = InputBox("Attachment Type:", "Kutools for Outlook", xType, 8)
If Len(Trim(xType)) = 0 Then Exit Sub
For Each xItem In xSelection
  If xItem.Class = olMail Then
    Set xMailItem = xItem
    If xMailItem.Attachments.Count > 0 Then
      For I = xMailItem.Attachments.Count To 1 Step -1
        Set xAttachment = xMailItem.Attachments.Item(I)
        xFileType = xFSO.GetExtensionName(xAttachment.FileName)
        If InStr(xFileType, Trim(xType)) > 0 Then
          xAttachment.Delete
        End If
      Next I
      xMailItem.Save
    End If
  End If
Next
Set xMailItem = Nothing
Set xFSO = Nothing
End Sub

4. Dhe pastaj ende në Microsoft Visual Basic për Aplikime dritare, klikoni Tools > Referencat për të shkuar në Referencat-Project1 kutinë e dialogut dhe kontrolloni Runtime Microsoft Scripting opsion nga Referencat në dispozicion kutinë e listës, shihni screenshot:

doc hequr të bashkëngjitni sipas llojit 1

5. Pastaj kliko OK për ta mbyllur dialogun, tani, shtypni F5 kyç për të ekzekutuar këtë kod, dhe një kuti e menjëhershme është nxjerrë jashtë, ju lutemi shkruani llojin e bashkëngjitjes që dëshironi të hiqni, shih screenshot:

doc hequr të bashkëngjitni sipas llojit 2

6. Click OK, dhe të gjitha bashkëngjitjet me llojin specifik të cilin jeni përcaktuar janë fshirë menjëherë, shih screenshot:

doc hequr të bashkëngjitni sipas llojit 3Kutools për Outlook

Më shumë se 100 Funksione të Avancuara për Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365

kutools shtënë ekran për pamjen e vogël për banner 201812

më shumë Features | Shkarko falas | Vetëm $ 39.00 për qindra funksione

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.