Cookies na ndihmojnë të ofruar shërbimet tona. Duke përdorur shërbimet tona, ju pranoni përdorimin e cookies.
Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të nënvizoni automatikisht fjalë kyçe të veçanta nga emailet hyrëse në Outlook

Në Outlook, ju mund të merrni me qindra mijëra e-mail çdo ditë, a keni kërkuar ndonjëherë që të nxjerrni në pah disa fjalë kyçe specifike nga emailet hyrëse? Në këtë artikull, unë prezantoj një kod VBA për të nxjerrë në pah automatikisht fjalët kyçe që specifikoni nga emailet hyrëse në Outlook.

Paraqit fjalëkalimet automatike nga emailet hyrëse


Paraqit fjalëkalimet automatike nga emailet hyrëse

Asnjë funksion i integruar në perspektivë nuk mund të trajtojë këtë punë përveç VBA.

1. shtyp Alt + F11 kyç për të mundësuar Microsoft Visual Basic për Aplikime dritare.

2. Pastaj klikoni dy herë ThisOutlookSession në të majtë Projekt hapni dhe kopjoni dhe ngjisni kodin e mëposhtëm në dritaren e kodit të ri.

VBA: Paraqit fjalë kyçe automatike në email-in e ardhshëm

Public WithEvents GMailItems As UpdatebyExtendoffice20181106 private Sub Application_Startup () Set GMailItems = Outlook.Application.Session.GetDefaultFolder (olFolderInbox). Elementet Fund Sub Private Sub GMailItems_ItemAdd (Item ByVal si Objekti) Nëse Item.Class <olMail pastaj dal Sub AutoHighlight_SpecificWords Artikulli i fundit Sub Sub AutoHighlight_SpecificWords (Posta si Outlook.MailItem) Dim xWord As Variant Dim xHTMLBody Si String, xStr Si String Dim xWordArr Në Gabim Resume Next xWordArr = Array ("Kutools", "E Rëndësishme") fjalia xHTMLBody = Mail.HTMLBody Për çdo xWord Në xWordArr Nëse InStr (xHTMLBody, xWord) 0 Pastaj xStr = "<font style =" & Chr (34) & "background-color: yellow" & Chr (34) & ">" & xWord & / font> "xHTMLBody = Zëvendësojeni (xHTMLBody, xWord, xStr) Mail.HTMLBody = Fundi i xHTMLBody Nëse Mail Next.Save End Sub

Këshillë: në kodin, mund të ndryshoni fjalë kyçe si keni nevojë në këtë skenar xWordArr = Array ("Kutools","i rëndësishëm") .

3. Pastaj ruaj kodin dhe kthehu te Outlook, nën Ballina tab, kliko Rregullat > Menaxho rregullat dhe lajmërimet.
doc auto highlight tekstin 1

4. Në Rregullat dhe alarme dialog, kliko Rregull i ri sipas Rregullat E-mail tab, pastaj në Regjistri i Wizard dialog, kliko Zbato rregull mbi mesazhet që marr.
doc auto highlight tekstin 2

5. click tjetër > tjetër > po për të shkuar në dialogun e tretë, kontrolloni të drejtuar një skenar nga Step1 seksioni, pastaj kliko një dorëshkrim in Step2 për të mundësuar Zgjidh Skriptin dialog, zgjidhni këtë kod Project1.ThisOutlookSession.AutoHighlight_SpecificWords. Click OK.
doc auto highlight tekstin 3 doc auto highlight tekstin 4

6. click tjetër > tjetër, në dialogun e fundit, jepni një emër për këtë rregull.
doc auto highlight tekstin 5

7. click Fund > OK për të përfunduar rregullën.

Që tani e tutje, fjalët kyçe të specifikuara do të jenë të theksuara automatikisht në email-in e ardhshëm.
doc auto highlight tekstin 6


Save or Export Multiple email në skedarë të tjerë fomat (PDF / HTML / WORD / EXCEL) në Outlook

Ndonjëherë, mund të dëshironi të ruani ose eksportoni emailet në një dosje si skedarë të tjerë të formatit, si p.sh., skedarët PDF, Word ose Excel në Outlook. Në Outlook, asnjë nga funksioni Save as dhe Export nuk mund të trajtojë këtë punë. Megjithatë, Kutools për Outlook's Save as file shërbimeve mund të eksportojnë email të shumëfishta në një dosje si skedarë me formate të shumta në të njëjtën kohë. Klikoni për 45 ditë provë falas!
doc ruani si skedar
Kutools për Outlook: me dhjetra shtojca të dobishme të Outlook-it, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 45.


Kutools për Outlook

Më shumë se 100 Funksione të Avancuara për Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365

kutools shtënë ekran për pamjen e vogël për banner 201812

më shumë Features | Shkarko falas | Vetëm $ 39.00 për qindra funksione

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.