Cookies na ndihmojnë të ofruar shërbimet tona. Duke përdorur shërbimet tona, ju pranoni përdorimin e cookies.
Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të klikoni për të zmadhuar ose zgjeruar imazhin në dokumentin Word?

Ky artikull flet për të zgjeruar ose zgjeruar imazhet në një dokument Word me një klikim të miut.

Kliko për ta zmadhuar ose zgjeruar imazhin me kodin VBA

Resize imazhet me Kutools për Word


Kliko për ta zmadhuar ose zgjeruar imazhin me kodin VBA

Kodi VBA i mëposhtëm mund të ndihmojë në zmadhimin e imazheve në një dokument të Fjalës me një klikim. Ju lutem bëni si më poshtë.

1. Në dokument përmban imazhe që do të zmadhosh me një klikim, shtypni Ndalet + F11 çelësat për të hapur Microsoft Visual Basic për Aplikime dritare.

2. Në Microsoft Visual Basic për Aplikime dritare, klikoni Fut > Moduli i Klasës. Pastaj kopjoni kodin e VBA më poshtë në dritaren e klasës.

Kodi VBA 1: Kliko për të zmadhuar imazhet

Public WithEvents GApp As Word.Application
'Updated by ExtendOffice 20181129
Private Sub GApp_WindowSelectionChange(ByVal Sel As Selection)
  Dim xShape As InlineShape
  On Error Resume Next
  Set xShape = Sel.InlineShapes(1)
  xShape.Height = 200
  xShape.Width = 200
End Sub

shënim: Në kodin, numri 200 është lartësia dhe gjerësia e specifikuar e imazheve të zgjeruara. Ju mund të ndryshoni lartësinë dhe gjerësinë si keni nevojë.

3. click Fut > Modulet, kopjoni kodin e mëposhtëm në dritaren e Modulit.

Kodi VBA 2: Kliko për të zmadhuar imazhet

Dim cls As New Class1
'Updated by ExtendOffice 20181129
Sub register_Event_Handler()
  Set cls.GApp = Word.Application
End Sub

4. Shtypni F5 kyç për të drejtuar kodin dhe mbyllni Microsoft Visual Basic për Aplikime dritare.

Tani, kur klikoni mbi një imazh në këtë skedar, imazhi do të zgjerohet në madhësinë specifike siç dëshironi.


Resize imazhet me Kutools për Word

La Resize images dobia e Kutools për Fjalën mund t'ju ndihmojnë për të ndryshuar të gjitha imazhet me një përqindje të caktuar ose imazh të zgjedhur. Ju lutem provoni.

Kutools për Fjalën : Me më shumë se shtojca shtesë të dobishme të 100 Word, të lirë të provoni pa asnjë kufizim në ditët e 30.

Kliko Kutools Më shumë > Resize, zgjidhni një përqindje nga lista zbritëse. Shih screenshot:

Pastaj të gjitha imazhet në dokumentin aktual ndryshojnë në bazë të kësaj përqindjeje specifike.

Për të ndryshuar të gjitha imazhet bazuar në madhësinë e figurës së zgjedhur, duhet të zgjidhni imazhin e parë dhe pastaj të klikoni Kutools Më shumë > Resize > Resize Images me Përzgjedhje. Shih screenshot:

Pastaj të gjitha imazhet në dokumentin aktual ndryshohen në bazë të një të zgjedhuri.

Nëse dëshironi të keni një gjykim të lirë për këtë shërbim, ju lutem shkoni në shkarko pa pagesë programin së pari, dhe pastaj të shkoni për të aplikuar operacionin sipas hapave të mësipërm.


Tab Zyra - Shfletimi, modifikimi dhe menaxhimi i dokumenteve të shumëfishta në Word:

Zyra Tab sjell ndërfaqen me tabela siç shihet në shfletues të internetit si Google Chrome, versionet e reja të Internet Explorer dhe Firefox për Microsoft Word. ajo do të të jetë një mjet i kursyer kohë dhe i pazëvendësueshëm në punën tuaj. Shikoni demo më poshtë:

Kliko për gjykim falas të Office Tab!Kutools për Fjalën

Më shumë se 100 Funksione të Avancuara për Word 2003, 2007, 2010, 2013, 2016 dhe 2019

shtënë-kutools-700-225-kte

më shumë Features | Shkarko falas | Vetëm $ 39.00 për qindra funksione

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.