Cookies na ndihmojnë të ofruar shërbimet tona. Duke përdorur shërbimet tona, ju pranoni përdorimin e cookies.
Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të hiqni të gjitha kutitë e tekstit në Word?

Kutitë e tekstit ofrojnë përdoruesve një mënyrë të lehtë për blloqet menaxher të tekstit në dokument. Por si t'i largoni ato kur formatoni një dokument. Ky tutorial do t'ju tregojë disa mënyra për të hequr të gjitha kutitë e tekstit nga dokumenti i Word.

Hiqni manualisht të gjitha kutitë e tekstit një nga një

Hiqni të gjitha kutitë e tekstit me kodin VBA

Hiqni lehtë të gjitha kutitë e tekstit pa hequr tekstin me Kutools për Word


Hiqni lehtë të gjitha kutitë e tekstit me ose pa hequr tekstin nga dokumenti i Word-it:

Me Hiqni të gjitha kutitë e tekstit dobia e Kutools për Fjalën, shpejt mund të hiqni të gjitha kutitë e tekstit nga dokumenti aktual me ose pa përmbajtjen e tyre të tekstit, si më poshtë shihni screenshot:

Kutools për Fjalën: me më shumë se shtojca të dobishme të Fjalorit 100, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 30. Shkarko dhe gjykim falas tani!

Kutools për Fjalën: Shto 100 karakteristika të reja të avancuara në Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Tab Zyra: Aktivizo Editing Tabbed dhe Browsing në Office, Ashtu si Chrome, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Menu klasike për zyrën: Sillni pamjen e vjetër të Office 2003 Back në Office 2007, 2010, 2013, 2016 dhe 2019.

Hiqni manualisht të gjitha kutitë e tekstit një nga një

Nëse ka vetëm një ose dy skeda teksti që dëshironi të hiqni, mund të bëni si më poshtë:

Hapi 1: Klikoni brenda kutisë së tekstit dhe shtypni Ctrl + C për të kopjuar tekstin (kaloni këtë hap nëse nuk dëshironi të mbani tekstin).

Hapi 2: Klikoni në kufi të kutisë së tekstit, shtypni Fshij.

Hapi 3: Përsërit hapin 1 dhe hapni 2 derisa të hiqen të gjitha kutitë e padëshiruara të tekstit.


Hiqni të gjitha kutitë e tekstit me kodin VBA

Ndërsa ka shumë kuti tekstesh që dëshironi të hiqni, dhe nuk doni ta mbani tekstin brenda, kodi i VBA do të jetë i dobishëm. Ju lutemi përdorni kodin VBA për të hequr të gjitha kutitë e tekstit në dokument si më poshtë:

1. shtyp Alt + F11 për të hapur dritaren VBA në Word;

2. click Modulet in Fut tab, dhe futni kodin VBA në Modulet dritare;

3. click rundoc-reverse-shenjave 6 butonin për të aplikuar kodin VBA (ose shtypni F5);

Kodi VBA për të hequr të gjitha kutitë e tekstit pa e mbajtur tekstin:

Sub Test()
Dim oShp As Word.Shape
Dim i As Long
For i = ActiveDocument.Shapes.Count To 1 Step -1
Set oShp = ActiveDocument.Shapes(i)
If oShp.Type = msoTextBox Then
oShp.Delete
End If
Next i
End Sub

shënim: Ky kod VBA mund të heqë vetëm kutitë e tekstit të vizatimit.


Hiqni lehtë kutitë e tekstit me Kutools për Word

Ju mund të hiqni të gjitha kutitë e tekstit, por mbani përmbajtjen e tyre ose hiqni të dy kutitë e tekstit dhe përmbajtjen e tyre në dokument me të Kutools për Fjalën.

Kutools për Fjalën : Me më shumë se shtojca shtesë të dobishme të 100 Word, të lirë të provoni pa asnjë kufizim në ditët e 30.

1. Ju lutemi të aplikoni këtë softuer duke klikuar Kutools > më shumë > Hiqni të gjitha kutitë e tekstit. Shih screenshot:

2. Nëse thjesht dëshironi të hiqni kutitë e tekstit dhe të mbani tekstin, ju lutemi kontrolloni Vetëm hiqni tekstin kutinë, dhe mbajeni tekstin opsion në Hiqni të gjitha kutitë e tekstit dialog, pastaj kliko OK. Nëse dëshironi të hiqni kutinë e tekstit dhe tekstin, hiqni atë.

3. Pastaj një kuti dialogu po hapet për t'ju treguar se sa kuti teksti hiqen me sukses, ju lutem klikoni butonin OK.

Pastaj ju mund të shihni të gjitha kutitë e tekstit me ose pa përmbajtje janë hequr nga dokumenti. Shih screenshots:

Bakshish: Pas heqjes së kutive të tekstit nga dokumenti, mund të shfaqen rreshtat e zbrazët. Pastaj Hiqni shënimet e paragrafëve bosh dobia e Kutools për Fjalën mund t'ju ndihmojë të heqni të gjithë rreshtat bosh nga dokumenti në të njëjtën kohë. Ju lutem klikoni Kutools > Emty Paras > Hiqni shënimet e paragrafëve bosh. Shih screenshot:

Pastaj të gjitha rreshtat bosh janë hequr nga documemt aktual automatikisht në të njëjtën kohë:

Nëse dëshironi të keni një gjykim të lirë për këtë shërbim, ju lutem shkoni në shkarko pa pagesë programin së pari, dhe pastaj të shkoni për të aplikuar operacionin sipas hapave të mësipërm.


Demo: Lehtësisht hiqni të gjitha kutitë e tekstit pa hequr tekstin me Kutools për Word

Kutools për Fjalën përfshin më shumë se veçoritë dhe mjetet e fuqishme të 100 për Microsoft Word. Falas për të provuar pa asnjë kufizim në ditët e 30. Shkarko gjyqin falas tani!
Kutools për Fjalën

Më shumë se 100 Funksione të Avancuara për Word 2003, 2007, 2010, 2013, 2016 dhe 2019

shtënë-kutools-700-225-kte

më shumë Features | Shkarko falas | Vetëm $ 39.00 për qindra funksione

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  kjn · 4 years ago
  thnx ,,but it says kutool removed 0 text boxes..
  and the VBA didnt work as well
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  zzz · 4 years ago
  i want to remove all single rows