Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt krijoni fletë pune nga një listë emrash pune në Excel

Si mund të bëni nëse keni nevojë të krijoni një listë të fletëve të punës me emra pune të përshtatur në Excel? Në vend që të modifikoni emrat e fletëve një nga një pas krijimit, mund të përdorni kutools për Excel Krijo fletët e punës së rendit utility për të krijuar një listë pune nga emra të ndryshëm worhseet në Excel.

Krijo fletët e rendit nga një listë e emrave të parazgjedhur të Excel

Krijo fletët e rendit nga një listë emrash mujore / ditore

Krijo fletët e rendit nga një listë e numrave të serive

Krijo fletët e rendit nga një listë me porosi

Krijo fletët e rendit nga një listë e vlerave të qelizave

Mjetet e produktivitetit të Excel

Tab Zyra: Sillni skeda të fuqishme në Office (përfshini Excel), ashtu si Chrome, Safari, Firefox dhe Internet Explorer. Ruajeni gjysmën e kohës dhe reduktoni mijëra klikime të miut për ju. 30-ditë pa gjyq të lirë

Kutools për Excel: Save 70% të kohës tuaj dhe zgjidh 80% Probleme Excel për ju. 300 + veçori të përparuara të dizajnuara për skenarin e punës 1500 +, e bëjnë Excel-in shumë lehtë dhe rrisin produktivitetin menjëherë. 60-ditë pa gjyq të lirë


Kliko Kutools Më shumë >> Pune >> Krijo fletët e punës së rendit. Shih screenshots:

xhiruar krijojnë sekuencën 01 shtënë arrow drejtë xhiruar krijojnë sekuencën 2

Krijo fletët e rendit nga një listë e emrave të parazgjedhur të Excel

Në dosjen Excel, emri i punës së parazgjedhur shfaqet si Sheet1, Sheet2, Sheet3 ..., dhe nëse keni nevojë të krijoni emra të shumëfishta pune si kjo, ju duhet të klikoni butonin e ri shumë herë, por me këtë Krijo fletët e punës së rendit utility, ju mund të krijoni shpejt emra të shumëfishtë të faqeve të paracaktuara.

1. Aplikoni këtë softuer duke klikuar Kutools Më shumë > Pune > Krijo fletët e punës së rendit.

2. Në Krijo fletët e punës së rendit dialog box, specifikoni opsionet e mëposhtme:

 • (1.) Përzgjidhni një pune që dëshironi të krijoni fletë pune të rendit bazuar në.
 • (2.) Specifikoni numrin e fletëve të punës që dëshironi të krijoni.
 • (3.) Pastaj kontrolloni Emri i emrit të Excel opsioni nën Emrat e fletëve të bazuara në.

goditja-krijojnë-sekuencë-worksheets3

3. Pastaj kliko OK, dhe fletët e rendit me emrat e faqeve të paracaktuara janë krijuar në një libër të ri të punës.

goditja-krijojnë-sekuencë-worksheets4


Krijo fletët e rendit nga një listë emrash mujore / ditore

Duke supozuar që doni të gjeneroni fletë pune të shumta nga një listë emrash mujore ose ditore, me këtë mjet shumëfunksional, mund të merreni shpejt me të.

1. Shko tek Krijo fletët e punës së rendit dialog, veproni si në vijim:

 • (1.) Përzgjidhni një pune që dëshironi të krijoni fletë pune të rendit bazuar në.
 • (2.) Kontrolloni Listat e personalizuara opsioni nën Emrat e fletëve të bazuara në për të zgjeruar këtë kutinë e dialogut.
 • (3.) Pastaj në dialogun e zgjeruar klikoni emrat e ditës ose emrat e muajit nga kutia e listës së djathtë që dëshironi dhe numri i fletëve të punës do të shfaqet automatikisht.

goditja-krijojnë-sekuencë-worksheets5

2. Dhe pastaj kliko OK, një listë e fletëve të punës me emrat e diellit ose të ditës janë krijuar në një libër të ri pune. Shih screenshot:

goditja-krijojnë-sekuencë-worksheets6


Krijo fletët e rendit nga një listë e numrave të serive

Me këtë softuer, mund të gjeneroni edhe fletë pune të rendit bazuar në numrat e serive.

1. Apliko këtë veçori, dhe në Krijo fletët e punës së rendit dialog, vendosni opsionet e mëposhtme:

 • (1.) Përzgjidhni një pune që dëshironi të krijoni fletë pune të rendit bazuar në.
 • (2.) Kontrolloni Numrat e sekuencës opsioni nën Emrat e fletëve të bazuara në për të zgjeruar këtë kutinë e dialogut.
 • (3.) Dhe në dialogun e zgjeruar, caktoni numrat vijues dhe mund të shtoni prefiksin ose prapashtesën për numrat si të keni nevojë.
 • (4.) Specifikoni numrin e fletëve të punës që dëshironi të krijoni.

goditja-krijojnë-sekuencë-worksheets7

2. Pas përcaktimit të opsioneve, klikoni OK, dhe ju do të merrni fletët e punës në vijim.

goditja-krijojnë-sekuencë-worksheets8


Krijo fletët e rendit nga një listë me porosi

Ndonjëherë, shpesh keni nevojë për emra të caktuar të fletës së punës, në mënyrë që të mos futni ato pa pushim, mund t'i shtoni emrat e fletës në listën e personalizuar dhe pastaj mund t'i përdorni ato vazhdimisht për të krijuar një libër të ri pune me listën e personalizuar.

1. Shko tek Krijo fletët e punës së rendit dialogun dhe specifikoni veprimet si më poshtë:

 • (1.) Përzgjidhni një pune që dëshironi të krijoni fletë pune të rendit bazuar në.
 • (2.) Kliko Lista Custom opsioni nën Emrat e fletëve të bazuara në për të zgjeruar këtë kutinë e dialogut.
 • (3.) Pastaj kliko shtënë-button1 button dhe një Krijo lista kutia e dialogut do të dalë jashtë, mund të krijoni të dhënat tuaja të listës doganore. Në Krijoni Listat dialog, shkruani një emër të fletës që ju nevojitet dhe klikoni shtënë-button2 butonin për të shtuar emrin në kutinë e listës së mëposhtme, duke përsëritur atë për të shtuar emra të tjerë.

goditja-krijojnë-sekuencë-worksheets9

2. Pas futjes së emrave të fletëve, klikoni Shtoj button për të shtuar të dhënat e kësaj liste në kutinë e listës. Dhe klikoni listën doganore nga kutia e listës së djathtë që jeni krijuar, dhe numri i fletëve të punës që krijohen do të shfaqet automatikisht.

goditja-krijojnë-sekuencë-worksheets10

3. Pastaj kliko OK, dhe emrat e personalizuar të fletëve të punës janë krijuar në një libër të ri pune. Shih screenshot:

goditja-krijojnë-sekuencë-worksheets11

Bakshish: Nëse e kontrolloni Ngjyra e punës opsion në Krijoni Listat kutinë e dialogut, ju mund të specifikoni ngjyrën për skedat e fletëve. Shiko fotografitë në vijim:

goditja-krijojnë-sekuencë-worksheets12

-1

goditja-krijojnë-sekuencë-worksheets13


Krijo fletët e rendit nga një listë e vlerave të qelizave

Duke supozuar që keni një sërë të dhënash, dhe doni të krijoni fletë pune nga sfera e të dhënave. Si mund të bësh?

1. Zgjidhni diapazonin që dëshironi të krijoni fletë pune.

2. Shko tek Krijo fletët e punës së rendit kutinë e dialogut, zgjidhni një fletë pune që dëshironi të krijoni fletë pune të rendit bazuar në. Dhe pastaj kontrolloni Të dhënat në një distancë opsioni nën Emrat e fletëve të bazuara në, dhe numri i fletëve të punës do të shfaqet automatikisht. Shih screenshot:

goditja-krijojnë-sekuencë-worksheets14

3. Dhe pastaj kliko OK, fletët e punës janë krijuar me vlerat qelizore në një libër të ri pune. Shih screenshot:

goditja-krijojnë-sekuencë-worksheets15

Demo: Shpejt krijoni fletë pune nga një listë emrash pune në Excel

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.