Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt konvertoni ose përcaktoni një numër në fjalët anglisht në Excel

Në Excel, mund të keni nevojë të konvertoheni ose të përcaktoni një vlerë numerike (një numër) në fjalë në anglisht, të tilla si konvertimi 100.25 në anglisht fjalët "Njëqind dollarë dhe njëzet e pesë cent". Nuk ka funksion efektiv përveçse duke përdorur një kod VBA për ta zgjidhur atë në Excel. Por me Kutools për Excel'S Shëno Numrat, ju konvertojë numrat në fjalë angleze ose fjalë kineze shpejt.


Kliko Kutools >> përmbajtje >> Shëno Numrat, shihni screenshot:

shtënë numrat magji 1


Perdorimi:

1. Theksoni vargun që dëshironi të përcaktoni numrat në spellings anglisht (fjalë ose tekst).

2. Aplikoni ndihmën duke klikuar Kutools > përmbajtje > Shëno Numrat, dhe më pas specifikoni gjuhët në kutinë e dialogut. Ekziston një panel i Parapritjes për të parë rezultatet menjëherë. Shih screenshot:

shtënë numrat magji 1

3. Pastaj kliko OK or Aplikoni. Të gjithë numrat janë konvertuar në Fjalë Angleze. Shih screenshots:

shtënë numrat magji 1


Demo: Shënoni numrat në anglisht ose në gjuhën kineze

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Daniël · 1 years ago
  Please make the following corrections to the webpage (read: website) and the Kutools Add-in: numbers twenty-one (21) through ninety-nine (99) are hyphenated when spelled.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Qiu hongkun · 1 years ago
   Hello,

   Do you mean the 21 should be spelled as twenty-one and 99 should be spelled as ninety-nine? :)

   Thanks in advance.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Shiv Kumar · 1 years ago
  Hey, I am from India and need to Spell Out Numbers in words in Indian Rupee Format. Please help as it shows only in dollars . Make it convenient for individual currencies.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Javed · 1 years ago
  I need to convert PKR and USD in numbers into word, please help in excel or ad-on
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  shashi · 1 years ago
  how to to convert numbers in value. please help
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  arun · 2 years ago
  how to convert numeric value into words