Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Konvertimi i referencës së qelizës në referencën relative / absolute në Excel

Nëse dëshironi të konvertoheni referencat e qelizave në formula nga referenca absolute në referenca relative ose në anën tjetër në excel, mund t'ju duhet të shtoni ose hiqni "$" ose shtypni "F4" për konvertimin e çdo referimi të qelizës në formulën një nga një. Duket e lodhshme dhe konsumon kohë, por Kutools për Excel'S Konvertimi i referohet mund të konvertojë shpejt referencat e qelizës në formulë në referencën absolute, referencën relative, referencën absolute të shtyllës dhe referencën absolute të rreshtit.

Konvertimi / ndryshimi i referencave të qelizave në formula për referencë absolute (për shembull, $ A $ 1);

Konvertimi / ndryshimi i referencave të qelizave në formula për referencë relative (për shembull, A1);

Konvertimi / ndryshimi i referencave të qelizave në formula në referencën absolute të Kolumnës (për shembull, $ A1);

Konvertimi / ndryshimi i referencave të qelizave në formula në referencë absolute Row (për shembull, A $ 1).


Kliko Kutools > Konvertimi i referohet. Shih screenshots:

shtënë kthyer referenca qelizore 1 shtënë 2 referencë conert

Konvertimi / ndryshimi i referencave të qelizave në formula për referencë absolute

1. Ju lutemi zgjidhni një varg që dëshironi të konvertojë referencat e qelizave në formula si më poshtë, dhe aplikoni programin (Kliko Kutools > Konvertimi i referohet). Shih screenshot:

Në kolonën C, do të shihni referencat origjinale të qelizave në Pamja e formulës.

2. zgjedh Për absolut opsion në Referencat e Convert Formula kuti dialogu. Shih screenshot:

3. click OK për të kthyer referencat e qelizave dhe mbyllni kutinë e dialogut, por klikoni Aplikoni do të aplikojë vetëm shërbimin pa mbyllur kutinë dialod. Ju do të shihni rezultatet si më poshtë. Shih screenshot:


Shënime:

  1. Ju mund të shtypni Prish (Ctrl + Z) për ta rikthyer menjëherë këtë operacion.
  2. Gama mund të përfshijë qelizat e formulës ose qelizat jo-formula, por qelizat jo-formula do të injorohen automatikisht në konvertimin.

Demo: Konvertimi i referencës së qelizës në referencën relative / absolute në Excel

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.