Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt nxjerrni lidhjet e url nga hyperlinks ose për të kthyer lidhjet e thjeshtë tekst në hyperlinks

Në Excel, ne gjithmonë futim disa hyperlinks në qeliza në mënyrë që ne mund të lidhë informacionin që ne kemi nevojë. Është e dobishme. Por, në disa rrethana, mund të hasni disa probleme me hyperlinks, të tilla si, si mund të nxjerrni lidhjet e url nga qindra hyperlinks, si mund të shpejt të ktheheni qindra urls tekst të thjeshtë në hyperlinks dhe kështu me radhë. Kjo është arsyeja pse ne ndërtojmë Kutools për Excel'S Convert Hyperlinks utility. Me këtë softuer, shpejt mund të aplikoni operacionet e mëposhtme:

Ekstrakto lidhjet url nga hyperlinks shumta

Convert lidhjet e thjeshtë teksti në hyperlinks klikueshme


Kliko Kutools > lidhje > Convert Hyperlinks. Shih screenshots:

shigjetë-big

Ekstrakto lidhjet url nga hyperlinks shumta

Duke supozuar që keni një sferë të hyperlinks në fletën e punës siç tregohet në screenshot më poshtë, ju mund të ekstrakt shpejt url links nga të gjitha hyperlinks si më poshtë. Shih screenshot:

shot-convert-hyperlinks3

1. Përzgjidhni një varg që dëshironi të ekstraktoni lidhjet url nga hyperlinks dhe pastaj aplikoni programin (Kliko Kutools > lidhje > Convert Hyperlinks).

2. Në Convert Hyperlinks kutinë e dialogut, ju lutemi specifikoni cilësimet që dëshironi.

(1). Ajo do të konvertojë lidhjet e thjeshtë të url tekste në hyperlinks që mund të klikohen.

(2). Do të shfaq adresën url aktuale të hyperlinks në qeliza, të tilla si për të nxjerrë lidhjen url nga hyperlinks.

(3). Specifikoni një varg që dëshironi të zbatoni operacionin.

(4). Specifikoni një qelizë për të filluar gjetjen e rezultateve.

(5). Nëse nuk doni të gjeni rezultatet në një rang të ri, ju lutemi kontrolloni Convert burimin burim opsion.

3. click OK button për të aplikuar operacionin. Ju do të shihni rezultatet si më poshtë. Shih screenshots:

shot-convert-hyperlinks5 shot-convert-hyperlinks6

Vendosja e rezultateve në një rang të ri.

Vendosja e rezultateve në rangun origjinal.


Convert lidhjet e thjeshtë teksti në hyperlinks klikueshme

Nëse keni një fletë pune me qindra urls tekst të thjeshtë siç tregohet në screenshotin e mëposhtëm, shpejt mund t'i ktheni të gjitha urls tekst të thjeshtë në hyperlinks të klikueshëm si më poshtë. Shih screenshot:

shot-convert-hyperlinks7

1. Përzgjidhni një varg që dëshironi të ekstraktoni lidhjet url nga hyperlinks dhe pastaj aplikoni programin (Kliko Kutools > lidhje > Convert Hyperlinks).

2. Në Convert Hyperlinks kutinë e dialogut, ju lutemi specifikoni cilësimet që dëshironi.

(1). Ajo do të konvertojë lidhjet e thjeshtë të url tekste në hyperlinks që mund të klikohen.

(2). Do të shfaq adresën url aktuale të hyperlinks në qeliza, të tilla si për të nxjerrë lidhjen url nga hyperlinks.

(3). Specifikoni një varg që dëshironi të zbatoni operacionin.

(4). Specifikoni një qelizë për të filluar gjetjen e rezultateve.

(5). Nëse hyperlink është i lidhur me dokumentin aktual, ju lutemi kontrolloni këtë opsion.

(6). Nëse nuk doni të gjeni rezultatet në një rang të ri, ju lutemi kontrolloni Convert burimin burim opsion.

3. click OK button për të aplikuar operacionin. Ju do të shihni rezultatet si më poshtë. Shih screenshots:

shot-convert-hyperlinks9 shigjetë-big shot-convert-hyperlinks10

Shënim:

Ky shërbim mbështet Prish (Ctrl + Z).


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.