Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt konvertoj / futni tekstin në numrin ose numrin në tekst në Excel

Normalisht nëse dëshironi të konverthoni numrat që mund të jenë të formatuara dhe të ruajtura në qeliza si tekst që do të ruhen si numra në Excel, duhet të aktivizoni rregullat e kontrollit të gabimeve në kategorinë Formula të kutisë së dialogut Opcioni Excel dhe zgjidhni një sërë për të kthyer tekstin për të numëruar duke klikuar butonin e gabimit Përshkrimi: doc-change-text-number-5 per te zgjedhur Convert në Numër. Por me Kutools për Excel 's Konvertimi midis Tekstit dhe Numrit shërbimeve, ju mund të konvertojë numrin e ruajtur si tekst në numër ose të konvertohet në numër të formatuar ose ruajtur si tekst lehtësisht.

Konvertimi ose numrat e forcave të cilat janë ruajtur si tekst në numra në një distancë

Konvertimi ose numri i forcave të ruhet si tekst në një distancë


shigjetë flluskë e djathtë blu Kliko Kutools > përmbajtje > Konvertimi midis Tekstit dhe Numrit . Shih screenshots:

kutools-shigjetë djathtë

Konvertimi ose numri i forcave të ruajtur si tekst në numra në një distancë

Duke supozuar që dëshironi të konvertojë ose të detyrojë tekstin (numrat janë ruajtur si tekst në qeliza) të numërohen në një distancë siç tregohet në foton më poshtë. Ju mund ta bëni atë me Konvertimi midis Tekstit dhe Numrit si më poshtë:

shot-convert-text-number3

1. Përzgjidhni vargun që dëshironi të konvertojë tekstin në numër dhe aplikoni informacionin (Kliko Kutools > përmbajtje > Konvertimi midis Tekstit dhe Numrit).

2. Zgjidhni Teksti në numër opsion. Shih screenshot:

3. click Ok or Aplikoni button. Ju do të shihni rezultatet siç tregohet në screenshots më poshtë. Bakshish: Nëse doni të aplikoni funksionet e kësaj utility në një distancë të re pas këtij operacioni, klikoni Aplikoni button. Nuk do të mbyllë programin, dhe ju mund ta aplikoni atë në një sërë qelizash të reja. Kliko Ok do të mbyllë ndërmarrjen.

shot-convert-text-number5 shigjetë-2 shot-convert-text-number6

Konvertimi ose numri i forcave të ruhet si tekst në një distancë

Duke supozuar që dëshironi të konvertoni ose të detyroni numrat të ruhen si tekst në një distancë siç tregohet në screenshotin e mëposhtëm. Ju mund ta bëni atë me Konvertimi midis Tekstit dhe Numrit si më poshtë:

1. Përzgjidhni vargun që dëshironi të konvertojë numrin në tekst dhe aplikoni aftësitë (Kliko Kutools > përmbajtje > Konvertimi midis Tekstit dhe Numrit).

2. Zgjidhni Numri i tekstit opsion. Shih screenshot:

3. click Ok or Aplikoni button. Ju do të shihni rezultatet siç tregohet në screenshots më poshtë. Bakshish: Nëse doni të aplikoni funksionet e kësaj utility në një distancë të re pas këtij operacioni, klikoni Aplikoni button. Nuk do të mbyllë programin, dhe ju mund ta aplikoni atë në një sërë qelizash të reja. Kliko Ok do të mbyllë ndërmarrjen.

shigjetë-2

shigjetë flluskë e djathtë bluShënime:

1. Ky mjet mbështet Prish (Ctrl + Z) Shkurtesat.

2. Ky mjet do të konvertojë numrat / vlerat në qeliza që paraprihen nga një apostrof.


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.