Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt konvertojeni kohën në sekonda / minuta / orë në Excel

Për shembull ne kemi një kohë të dhënash në Cell A1, të tilla si 11: 10: 03 AM. Normalisht ne mund të konvertojmë kohën në sekonda me aplikimin e formulës = A1 * 86400 (ose konvertohet në minuta me formulën = A1 * 1440, ose konvertohet në orë me formulë = A1 * 24) dhe pastaj formoni qelizën e formulës si Të Përgjithshme ose Numër. Kutools për Excel Convert Time programi mund të thjeshtësojë operacionin dhe t'ju ndihmojë të konvertojë një masë të të dhënave të formatimit HH: MM: SS në sekonda / minuta / orë në Excel me vetëm një klikim.

kutools-shigjetë djathtë kutools-shigjetë djathtë kutools-shigjetë djathtë
kohë Konvertimi në sekonda Konvertimi në minuta Konvertimi në orë

Convert kohë në sekonda vetëm me një klik në Excel

Convert kohë në minuta me një klik në Excel

Convert kohë në orë vetëm me një klik në Excel

Convert kohë në sekonda / minuta / orë dhe ruaj në vend tjetër


Kliko Kutools > përmbajtje > Convert Time. Shiko shtënë e ekranit:

xhiruar konvertimin e kohës në decimal 1

Kliko këtu për të shkarkuar versionin më të fundit të Kutools për Excel.


Convert kohë në sekonda vetëm me një klik në Excel

Për të kthyer një numër të dhënash kohë në sekonda vetëm me një klik në Excel, ju lutem bëni si më poshtë:

1. Zgjidhni gamën e të dhënave të kohës që do të konvertohet në sekonda.

2. Click Kutools > përmbajtje > Convert Time > Koha për Sekonda.

Tani shfaqet një kuti dialogu për t'ju treguar se sa të dhëna të kohës janë konvertuar me sukses. Thjesht mbylleni.

Pastaj do të shihni se të gjitha të dhënat e kohës në rangun e përzgjedhur konvertohen në sekonda menjëherë.

kutools-shigjetë djathtë

shënim: Nëse doni të ruani sekondat e konvertuara në një varg tjetër pa ndryshuar të dhënat origjinale të kohës, ju lutemi shikoni kjo metodë.


Convert kohë në minuta me një klik në Excel

Nëse keni nevojë të konvertoheni të dhënat e kohës në minuta në Excel, mund të bëni si më poshtë:

1. Zgjidhni gamën e të dhënave të kohës që do të konvertoheni në minuta.

2. Click Kutools > përmbajtje > Convert Time > Koha për minuta.

Tani shfaqet një kuti dialogu për të treguar sasinë e të dhënave të konvertuara, vetëm ta mbyllni atë. Dhe pastaj do të shihni të gjitha të dhënat e kohës në rangun e përzgjedhur konvertohen në minuta në të njëjtën kohë.

kutools-shigjetë djathtë

shënim: Nëse keni nevojë të ruani rezultatet e konvertimit në një vend tjetër në Excel, ju lutem shikoni kjo metodë.


Convert kohë në orë vetëm me një klik në Excel

Për të ndryshuar shpejt kohën e të dhënave në orë vetëm me një klik në Excel, ju lutem bëni si më poshtë:

1. Zgjidh gamën e të dhënave të kohës që do të konvertohesh vetëm në orë.

2. Click Kutools > përmbajtje > Convert Time > Koha për orë.

Një kuti dialogu do të hapet për të shfaqur sa të dhëna të kohës janë konvertuar me sukses, vetëm mbylleni atë. Dhe pastaj do të shihni se të gjitha të dhënat e kohës konvertohen në orë vetëm një herë.

kutools-shigjetë djathtë

shënim: Nëse keni nevojë të ruani rezultatet e konvertimit në një vend tjetër në Excel, ju lutem shikoni kjo metodë.


Convert kohë në sekonda / minuta / orë dhe ruaj në vend tjetër

Të gjitha metodat e mësipërme do të zëvendësojnë të dhënat origjinale të kohës me rezultatet e konvertimit direkt. Nëse doni të parandaloni që të dhënat e orës origjinale të fshihen, mund të provoni këtë metodë si më poshtë:

1. Zgjidhni gamën e të dhënave të kohës që do të konvertohet në sekonda / minuta / orë, dhe pastaj kliko Kutools > përmbajtje > Convert Time > Convert Time.

2. Në kutinë e dialogut Hapja e kohës së konvertimit, specifikoni një lloj konvertimi në Lloji i konvertimit seksion, kontrolloni Ruaj në një vend tjetër opsion dhe më pas specifikoni vargun e destinacionit në Ruaje në kuti. Shikoni shtyllën e ekranit më poshtë:

3. Click Ok button. Pastaj një Kutools për Excel dialog box vjen për të treguar se sa kohë të dhënave janë konvertuar, vetëm afër atë.

Tani do të shihni se të dhënat e kohës së zgjedhur janë konvertuar në sekonda (ose minuta / orë) dhe rezultatet e konvertimit janë vendosur në rangun e caktuar të destinacionit.

shënim: Ky shërbim mund të aplikohet vetëm në të dhënat HH: MM: SS të kohës.


Demo: Convert kohë në orë, minuta, sekonda

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.