Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt numëroni ndodhitë e një karakteri në një varg në Excel

Duke supozuar, keni një listë të vargjeve të testimit në një fletë pune, tani doni të numëroni numrin e herë që një karakter ose shkronjë specifike shfaqet brenda një qelize. A jeni ende duke numëruar dukuritë e atij karakteri të specifikuar një nga një me dorë? Kutools për Excel'S COUNTCHAR funksioni mund të llogarisë shpejt karakterin specifik që shfaqet në një qelizë.

Funksioni COUNTCHAR: Numërimi i numrit të kohës që shfaqet një karakter në një varg


Kliko Kutinë >> Funksionet e Kutisë >> Statistika & Math >> COUNTCHAR, shihni screenshot:

Numërimi i numrit të goditjeve të karakterit 1


Funksioni COUNTCHAR: Numërimi i numrit të kohës që shfaqet një karakter në një varg

Për shembull, merrni të dhënat e mëposhtme, dua të numëroj numrin e shkronjës "c" që shfaqet në qelinë A1, bëj si më poshtë:

shot-count-specific-karakter-2

1. Zgjidh një qelizë ku dëshiron të vendosësh rezultatin.

2. aplikoni COUNTCHAR duke klikuar Kutools > Funksionet e Kutools > Statistikore dhe matematike > COUNTCHAR, në popped out Argument Funksione dialog box, klikoni parë shot-count-specific-karakter-0 butonin përveç Brenda-tekst për të zgjedhur qelizën që dëshironi të numëroni karakterin specifik dhe pastaj futni karakterin "c"Që dëshironi të numëroni ndodhitë e vargut të tekstit, shihni screenshot:

shot-count-specific-karakter-3

3. Dhe pastaj kliko OK për të mbyllur dialogun, ju do të merrni numrin e herë që duket karakteri specifik, shih screenshot:

shot-count-specific-karakter-4


Shënimet:

1. Ky funksion është i ndjeshëm nga rasti.

2. Me këtë shërbim, gjithashtu mund të llogarisni ndonjë karakter tjetër të veçantë, si:; *? /! ~ Dhe kështu me radhë.


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.