Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt krijoni lista me porosi dhe mbushni qelizat me ta në Excel

Ndonjëherë, ne shpesh duhet të fusim disa vlera të rendit në mënyrë që në qelizat Excel. Ne mund të terhiqim trajtën e mbushur për të mbushur qelizat me vlerat e parazgjedhur në Excel, si Sun, Mon, Tue, Wed, Thu, Fri, Sat. Por në qoftë se ju duhet të përdorni vlerat e rendit përsëri dhe përsëri, ju mund të krijoni listat tuaja me porosi dhe t'i mbushni ato në qeliza vertikalisht ose horizontalisht me Kutools për Excel's Plotësoni Listat e Përshtatshme.


Kliko Kutools >> Fut >> Plotësoni Listat e Përshtatshme. Shih screenshots:

-2

Perdorimi:

1. Zgjidh rangun që dëshironi të plotësoni me listat tuaja me porosi.

2. Dhe pastaj aplikoni këtë softuer duke klikuar Kutools > Fut > Plotësoni Listat e Përshtatshme, Në Plotësoni Listat e Përshtatshme kutinë e dialogut, kliko Modifiko listën për të krijuar vlera të reja të listës doganore sipas nevojës.

3. Në të hapur Listat e personalizuara kutinë e dialogut, kliko LISTA E RE artikull nga Listat e personalizuara, dhe pastaj futni vlerat e listës suaj një nga një nën Futni listën kuti, (shënim: Kur futni fjalët në kutinë e shënimeve të listës, duhet t'i ndani ato me ndarësin presje or Shkruani kyç.) Shih screenshot:

4. Pastaj kliko Shtoj button për të shtuar ato në Listat e personalizuara, shihni screenshot:

5. click OK për tu kthyer në Plotësoni Listat e Përshtatshme dialog, zgjidhni vlerat e reja të listës së krijuar dhe pastaj zgjidhni porosinë e mbushjes nga Plotësoni qelizën vertikale pas qelizës drop down list. Shih screenshot:

6. Pastaj kliko Plotësoni Gama ose klikoni dy herë artikullin e zgjedhur dhe lista e të dhënave të zgjedhura është plotësuar në qeliza në radhët e tyre vertikalisht. Pas përfundimit të operacionit, mbyllni kutinë e dialogut.

Këshillë:

Nëse keni një listë të vlerave të të dhënave në fletën tuaj të punës të cilën doni t'i shtoni në listën Custom, nuk duhet të futni vlerat manualisht një nga një, vetëm duhet të importoni vlerat në listë. Ju lutem bëni si më poshtë:

Zgjidhni gamën e vlerave që dëshironi të përdorni dhe në Plotësoni Listat e Përshtatshme kutinë e dialogut, kliko Modifiko listën button, pastaj në popped Listat e personalizuara dialog, kliko Import button dhe vlerat e përzgjedhura të qelizave do të futen në Lista e personalizuar, mund ta përdorni artikullin kudo.


Shënim:

Nëse varg që dëshironi të importoni përfshin rreshta dhe kolona të shumta, një Importo listat e personalizuara dialogu është hedhur pas klikimit Import button. Nëse kontrolloni Columns, varg që zgjedhni importohet si lista sipas kolonave, nëse kontrolloni Rreshtat, vargu është importuar si lista me rreshta. Shih screenshots:

-1

Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.