Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt nxjerrni numra nga vargjet e përziera të tekstit me funksionin në Excel

Le të themi që duhet të nxjerrësh numra nga një qelizë e përzier me tekstin në Excel, përveç nxjerrjes së çdo numri një nga një, nuk duket se funksionon drejtpërdrejt për ta bërë atë lehtë. Por me Kutools për Excel's EXTRACTNUMBERS funksion, ju mund të ekstraktoni të gjithë numrat nga një qelizë stringesh tekst shpejt.


Kliko Kutools > Funksionet e Kutools > Tekst > EXTRACTNUMBERS. Shih screenshots:

kutools-shigjetë-down

Ekstrakt numrat nga qeliza e vargut tekst të përzier me funksionin në Excel

Supozoni se ka qeliza të përziera me vargjet dhe numrat e tekstit, dhe ju duhet të nxjerrni numra nga qelizat. Ju mund të bëni atë bërë shpejt me EXTRACTNUMBERS funksionojnë si hapat e mëposhtëm:

1. Përzgjidhni një qelizë bosh përveç qelizave origjinale, për shembull Cell B1, dhe klikoni Kutools > Funksionet e Kutools > Tekst > EXTRACTNUMBERS.

2. Në kutinë e dialogut të hedhjes jashtë Funksioni Argumentet, ju duhet të:

(1) Në Tekst kutinë, klikoni butonin për të specifikuar qelizën nga e cila dëshironi të nxjerrni numra. Ose mund të hyni direkt në qelizën referuese në Tekst kuti;

(2) Mbani N kutinë e bosh, ose futni TRUE or I RREMË bazuar në nevojat tuaja.

Bakshish: Nëse doni që funksioni të kthejë numrat të cilët janë të formatuar dhe ruajtur si tekst, shkruani FALSE ose asgjë; nëse dëshironi që funksioni të kthejë numrat numerikë, futni TRUE.

3. Click OK button. Tani do të shihni numrat e nxjerrë në qelizën e zgjedhur menjëherë.

4. Për të aplikuar këtë funksion në qelizat ngjitur, zgjidhni Cell B1 dhe tërhiqeni Manxhillin e Plotësimit në qelitë ngjitur.

Shenim:

Në të vërtetë, ju mund të futni direkt formulën = EXTRACTNUMBERS (A1, TRUE) or = EXTRACTNUMBERS (A1) (A1 është qeliza me numra dhe përzierje të vargut të tekstit) në një qelizë të bardhë dhe tërhiqni Dorëzën e Plotësimit në intervalin që ju nevojitet.


Demo: Shpejt nxjerr numrat nga vargu i përzier tekst me funksionin në Excel

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.