Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt nxjerrni tekst të caktuar nga qelizat në Excel

Kur punoni në librin e punës në Excel, mund të keni nevojë të nxjerrni tekst të caktuar nga qelizat e fletës së punës. Për shembull, nxjerrni vargjet e tekstit midis dy simboleve, nxjerrni domenet nga adresat e emailit dhe kështu me radhë. Për fat të keq, përveç nxjerrjes së vargut të tekstit të veçantë nga çdo qelizë manualisht, Excel duket se nuk ofron mënyra të drejtpërdrejta për t'u marrë me këto probleme, por, me Ekstrakt Text tipar i Kutools për Excel, kjo detyrë do të zgjidhet shpejt dhe në mënyrë të përshtatshme.

Ekstraktoni tekstin midis dy simboleve nga qelizat

Ekstraktimi i fushave nga adresat e emailit brenda qelizave


Kliko Kutools >> Tekst >> Ekstrakt Text. Shih screenshots:


Ekstraktoni tekstin midis dy simboleve nga qelizat

Për shembull, nëse keni vargjet e mëposhtme të tekstit dhe tani duhet të nxjerrni tekstin midis kllapave, Kutools për Excel'S Ekstrakt Text shërbimeve do të ju bëjë një nder, ju lutem bëni si më poshtë:

nxjerr tekstin midis kllapave të rrumbullakëta

1. Zgjidhni vargjet e tekstit që dëshironi të ekstraktoni një tekst të caktuar.

2. Pastaj aplikoni këtë softuer duke klikuar Kutools > Tekst > Ekstrakt Text, dhe në kutinë e dialogut Ekstrakt Tekst, futni (*)Tekst kutinë, dhe kliko Shtoj button për të shtuar këtë gjendje ekstrakt në Lista e ekstraktit kuti, shihni screenshot:

nxjerr tekstin midis kllapave të rrumbullakëta

Këshilla:

(1) The * në kriteret përputhet çdo karakter string duke përfshirë numrat, alfa, simbolet dhe kështu me radhë përveç hapësirës.

(2) Nëse ekzistojnë rregulla të tjera të ekstraktit në Lista e ekstraktit ju lutem zgjidhni të gjitha me përjashtim të shtuar një të ri para se të klikoni Ok button.

3. Dhe pastaj kliko OK button, dhe në kutinë e popped out, ju lutem zgjidhni një qelizë ku ju doni të dalë rezultatin, shih screenshot:

4. Pastaj kliko OK butonin për të mbyllur dialogun dhe vargjet e tekstit me kllapa janë nxjerrë, shih screenshot:

nxjerr tekstin midis kllapave të rrumbullakëta

shënim: Nëse nuk keni nevojë për kllapa përreth tekstit, ju mund të aplikoni tonë Hiq nga pozicioni funksion për të hequr kllapa.


Ekstraktimi i fushave nga adresat e emailit brenda qelizave

Me këtë Ekstrakt Text shërbimeve, ju mund të ekstraktoni edhe fushat nga adresat e emailit.

1. Përzgjidhni adresat e emailit të cilat dëshironi të nxjerrin domenet e tyre.

2. Pastaj aplikoni këtë softuer duke klikuar Kutools > Tekst > Ekstrakt Text, dhe në Ekstrakt Text dialog box, shkruani @* Tekst kutinë, dhe kliko Shtoj button për të shtuar këtë gjendje në Lista e ekstraktit kuti, shihni screenshot:

nxjerrim domenet e emailit nga email-et

Këshilla:

(1) * në kriteret përputhet çdo karakter string duke përfshirë numrat, alfa, simbolet dhe kështu me radhë përveç hapësirës.

(2.) Nëse keni krijuar kritere të shumëfishta të ekstraktit që dëshironi, mund të kontrolloni ato që përdorni dhe t'i lini të tjerët të ç'kyçen.

3. Dhe pastaj kliko OK button dhe në kutinë e popped out, ju lutem zgjidhni një qelizë ku dëshironi të vendosni rezultatin, shikoni screenshot:

4. Pastaj kliko OK button për të mbyllur dialogun dhe domainet janë nxjerrë nga adresat e postës elektronike, shih screenshot:

nxjerrim domenet e emailit nga email-et

shënim: Nëse nuk keni nevojë për karakterin @ para domains, ju mund të aplikoni tonë Hiq nga pozicioni tipar për të hequr karakterin @ si keni nevojë.


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  John Rowland · 4 years ago
  the extract text function doesn't work for me. I'm trying to extract specific words such as Ltd and Limited from lists of company names. The function simply loops without extracting the words requested.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Ramiz · 4 years ago
  Hi,
  i am using this tools and found this good. But i am having some problem while using Extract Text option in Text Tools. I want to extract tab_cat_id=# (# could be any number 1 or 2 etc) from a URL.
  Can you please guide me on this.