Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt filtroni të gjitha qelizat që përmbajnë formulën në një kolonë të caktuar

Nëse ka dy formula dhe vlera të populluara në një kolonë të tabelës tënde, tani do të dëshironit të filtroni të gjitha qelizat e formulës për të kontrolluar ose redaktuar sipas nevojës. Si mund të filtroni të gjitha qelizat e formulës pa kontrolluar një nga një? Nëse keni Kutools për Excel, Me saj Formula e Filtrit funksion, shpejt mund të filtroni të gjitha qelizat e formulës në një kolonë të zgjedhur me vetëm një klikim.

Filtroni të gjitha qelizat të cilat përmbajnë formula në një kolonë të caktuar

Filtroni të gjitha qelizat të cilat përmbajnë formula dhe mbushur fontin ose ngjyrën e sfondit në një kolonë të caktuar


Filtroni të gjitha qelizat të cilat përmbajnë formula në një kolonë të caktuar

Për të filtruar të gjitha qelizat e formulës në një kolonë të zgjedhur, bëj si më poshtë:

1. Zgjidhni kolonën që përmban formula që dëshironi të filtroni, dhe pastaj klikoni Kutools Më shumë > Filtër i veçantë > Formula e Filtrit, shihni screenshot:

2. Pastaj një kuti të menjëhershme është nxjerrë jashtë për t'ju kujtuar se sa qeliza përmbajnë formula në kolonën specifike, shih screenshot:

3. Dhe pastaj kliko OK, të gjitha qelizat përmbajnë formula që janë filtruar, shih screenshot:


Filtroni të gjitha qelizat të cilat përmbajnë formula dhe mbushur fontin ose ngjyrën e sfondit në një kolonë të caktuar

Për të nxjerrë në pah ose hije rezultatet me font ose ngjyrë sfondi pas filtrimit, ju mund të shkoni në Filtër i veçantë dialog për të vendosur formatimin.

1. Zgjidhni kolonën që përmban formula që dëshironi të filtroni, dhe pastaj klikoni Kutools Më shumë > Filtër i veçantë > Filtër i veçantë, shihni screenshot:

2. në Filtër i veçantë kuti dialogu:

(1.) Zgjidhni Format opsion në Rregullat e filtrit kuti seksioni;

(2.) Zgjidhni Formulë nga lista e zbritjes;

(3.) Më pas specifikoni një ngjyrë font ose ngjyrë sfondi për rezultatet e filtruara në Përpunimi i rezultateve seksion.

shënim: Nëse e kontrolloni Zgjidh gjithë rreshtin opsion, të gjithë rreshtat do të përzgjidhen pas filtrimit.

3. Pastaj kliko Ok button dhe një kuti e menjëhershme do të dalë për t'ju kujtuar se sa qeliza të formulës janë gjetur, shih screenshot:

4. Së fundi, kliko OK button, të gjitha qelizat me formula janë filtruar dhe rezultatet e filtruara janë të theksuara me fontin ose ngjyrën e sfondit siç keni specifikuar. Shih screenshot:


Demo: Filtroni të gjitha qelizat që përmbajnë formulën:

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!

Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.