Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt gjeni vargun e tekstit të veçantë vetëm në vlerën e qelizës në Excel

La Gjej Funksioni në Excel ndihmon përdoruesit të gjejnë qeliza të cilat përmbajnë tekst të pjesshëm ose një vlerë të caktuar në një përzgjedhje, në fletën aktive ose në tërë dokumentin e punës. Megjithatë, nëse doni të gjeni qeliza në bazë të kritereve të tjera të ndryshme nëpër fletët e zgjedhura të zgjedhura ose të gjitha librat e hapura, çfarë mund të bëni? Këtu mund të provoni Gjeni Super dobia e Kutools për Excel për të shpejt të bërë atë bërë.

Gjeni dhe zgjidhni qelizat specifike që përmbajnë një varg të pjesshëm / të caktuar teksti

Gjeni dhe përzgjidhni qeliza specifike bazuar në gjatësinë e tekstit të caktuar

Gjeni dhe përzgjidhni qelizat të përmbajnë të gjitha shkronjat e mëdha ose të vogla


Gjeni dhe zgjidhni qelizat specifike që përmbajnë një varg të pjesshëm / të caktuar teksti

Nëse dëshironi të gjeni dhe zgjidhni qeliza specifike të cilat përmbajnë tekst të pjesshëm ose një vlerë të caktuar, ju lutemi bëni si më poshtë.

1. click Kutools > Gjeni Super. Shih screenshot:

2. Në hapje Gjeni Super pane, ju lutem bëni operacionet e mëposhtme:

2.1) Kliko button për të aktivizuar Gjeni në vargjet e tekstit opsion;

2.2) Specifikoni qëllimin e gjetjes nga Brenda drop-down list. Këtu ne ofrojmë pesë opsione që përfshijnë Përzgjedhja, fletë aktive, fletët e punës të zgjedhura, libri aktiv i punës si edhe Të gjitha librat e punës për ju, ju mund të zgjidhni çdo një në bazë të nevojave tuaja.

2.3) Zgjidhni Teksti përmban opsion nga Tipi drop-down list.

2.4) Shkruani tekstin e pjesshëm ose një vlerë të caktuar që do të gjeni qeliza bazuar në vlerë kuti teksti.

2.5) Klikoni mbi Gjej button. Shih screenshot:

3. Pastaj të gjitha qelizat që përmbajnë tekstin ose vlerën specifike të pjesshme janë të listuara në Rezultat kutinë e listës. Ju mund të klikoni për të zhvendosur menjëherë në atë qelizë në fletën e punës.


Gjeni dhe përzgjidhni qeliza specifike bazuar në gjatësinë e tekstit të caktuar

Ndihma Super Find mund t'ju ndihmojë gjithashtu për të gjetur qeliza bazuar në gjatësinë e tekstit të caktuar në Excel. Ju lutem bëni si më poshtë.

1. click Kutools > Gjeni Super. Shih screenshot:

2. Në hapje Gjeni Super panel, ju duhet të:

2.1) Aktivizo Gjeni në vargjet e tekstit duke klikuar buton;

2.2) Specifikoni qëllimin e gjetjes nga Brenda drop-down list. Këtu kemi pesë mundësi që përfshijnë Përzgjedhja, fletë aktive, fletët e punës të zgjedhura, libri aktiv i punës si edhe Të gjitha librat e punës për ju, ju mund të zgjidhni çdo një në bazë të nevojave tuaja.

2.3) Zgjidh një opsion gjatësi teksti sipas nevojave tuaja nga Tipi drop-down list.

2.4) Shkruani numrin e gjatësisë së tekstit në vlerë kuti teksti.

2.5) Klikoni mbi Gjej button. Shih screenshot:

3. Ju mund të shihni të gjitha qelizat që gjatësia e tekstit janë më të mëdha se 10 janë të listuara në kutinë Rezultat. Kliko në ndonjë rezultat do të kalojë në atë qelizë në fletë pune në të njëjtën kohë.


Gjeni dhe përzgjidhni qelizat të përmbajnë të gjitha shkronjat e mëdha ose të vogla

Nëse doni të gjeni të gjitha qelizat string me shkronja të mëdha ose të vogla në Excel, Super Gjeni gjithashtu mund t'ju bëjë një favor.v

1. click Kutools > Gjeni Super për të hapur Gjeni Super bukë.

2. Në Gjeni Super panel, ju duhet të bëni siç paraqitet në ekranin e mëposhtëm.

2.1) Aktivizo Gjeni në vargjet e tekstit funksion duke klikuar button;

2.2) Specifikoni qëllimin e gjetjes nga Brenda drop-down list. Këtu kemi pesë mundësi që përfshijnë Përzgjedhja, fletë aktive, fletët e punës të zgjedhura, libri aktiv i punës si edhe Të gjitha librat e punës për ju, ju mund të zgjidhni çdo një në bazë të nevojave tuaja.

2.3) Zgjidhni Teksti është i madh or Teksti është i vogël nga Tipi drop-down list.

2.4) Klikoni mbi Gjej button.

Pastaj të gjitha qelizat e vogla zbulohen dhe renditen në kutinë Rezultat. Ju mund të klikoni në ndonjë rezultat për t'u zhvendosur në atë qelizë në fletë pune në të njëjtën kohë.

Shënime:

1. Nëse keni specifikuar Përzgjedhje or Fletë aktive opsion në Brenda drop-down list, ju mund të klikoni në zgjedh button për të zgjedhur të gjitha rezultatet e listuara në të njëjtën kohë. Nëse Punë të zgjedhura, Libri i punës aktive or Të gjitha librat e punës opsioni është zgjedhur, zgjedh butoni nuk do të jetë i disponueshëm.

2. Kjo Gjeni Super funksion ju lejon të gjeni tekste specifike në mesin e teksteve, komenteve, formulave dhe hyperlinks në të njëjtën kohë në Excel. Shih screenshot:


Demo: Gjeni në vargjet e testimit

Kutools për Excel përfshin më shumë se mjetet e përdorshme të 300 Excel. Falas për të provuar pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko gjyqin falas tani!


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.