Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt gjeni vargjet specifike të tekstit vetëm në komentet në Excel

Funksioni Gjej në Excel ndihmon përdoruesit të gjejnë një vlerë specifike në komentet brenda përzgjedhjes, fletës aktive ose të gjithë manualit të punës. Megjithatë, a dini se si të gjeni dhe zgjidhni qelizat e komenteve bazuar në gjatësinë e tekstit në komentet ose përmbajtja e komenteve fillon ose mbaron me një karakter të caktuar? Këtu fuqishëm Gjeni Super dobia e Kutools për Excel do t'ju bëjë një favor për të gjetur lehtësisht qelizat specifike të komenteve brenda një përzgjedhje, fletëje aktive, fletë të zgjedhura, tërë dokumentin e punës ose të gjithë librat e hapur të punës.

Gjeni dhe përzgjidhni qelizat specifike përmbajnë tekst të caktuar në komente

Gjeni dhe përzgjidhni qeliza specifike në bazë të gjatësisë së tekstit në komente

Gjeni dhe zgjidhni qelizat të cilat komenti fillon ose mbaron me tekst / karakter të caktuar


Gjeni dhe përzgjidhni qelizat specifike përmbajnë tekst të caktuar në komente

Ju lutemi bëni si më poshtë për të gjetur dhe përzgjedhur qelizat specifike të cilat përmbajnë tekst ose vlerë të caktuar vetëm në komentet në Excel.

1. click Kutools > Gjeni Super. Shih screenshot:

2. Pastaj Gjeni Super hapet dhe renditet në anën e djathtë të fletës së punës. Ju duhet të:

2.1) Kliko button për të aktivizuar Gjej në Komente opsion;

2.2) Specifikoni vargun e gjetjes nga lista e drop-down brenda. Këtu ne ofrojmë pesë opsione që përfshijnë Përzgjedhja, fletë aktive, Fletët e zgjedhura, Libri i punës aktive si edhe Të gjitha librat e punësBrenda drop-down. Ju mund të zgjidhni cilindo siç keni nevojë.

2.3) Zgjidhni Teksti përmban opsion nga Tipi drop-down list.

2.4) Shkruani tekstin që do të gjeni në komentet në vlerë kuti teksti.

2.5) Klikoni mbi Gjej button për të filluar gjetjen e qelizave. Shih screenshot:

3. Tani të gjitha qelizat e përputhshme janë gjetur dhe janë të shënuara në Rezultat kuti e Gjeni Super pane. Ju mund të klikoni në qelizën e listuar për ta zgjedhur atë në fletë pune ose klikoni zgjedh button për të zgjedhur të gjitha qelizat e listuara në të njëjtën kohë.


Gjeni dhe përzgjidhni qeliza specifike në bazë të gjatësisë së tekstit në komente

Përveç kësaj, gjithashtu mund të gjeni dhe zgjidhni qeliza specifike bazuar në gjatësinë e tekstit në komente. Ju lutem bëni si më poshtë.

1. click Kutools > Gjeni Super. Shih screenshot:

2. Pastaj Gjeni Super hapet hapësira. Ju duhet të:

2.1) Aktivizo Gjej në Komente duke klikuar buton;

2.2) Specifikoni vargun e gjetjes nga Brenda drop-down list.

2.3) Zgjidhni një opsion gjatësi si ju nevojitet nga Tipi drop-down list.

2.4) Shkruani numrin e gjatësisë së tekstit në vlerë kuti teksti.

2.5) Klikoni mbi Gjej button. Shih screenshot:

Tani të gjitha qelizat e përputhshme janë të shënuara në panelin Super Find. Ju mund të klikoni në rezultatin e listuar për t'u zhvendosur menjëherë në atë qelizë.


Gjeni dhe zgjidhni qelizat të cilat komenti fillon ose mbaron me tekst / karakter të caktuar

Nëse doni të gjeni dhe zgjidhni qelizat që komenti fillon ose mbaron me tekst ose karakter specifik, metoda në këtë seksion mund t'ju ndihmojë.

1. click Kutools > Gjeni Super.

2. Pastaj Gjeni Super panel po shfaqet. Ju duhet të:

2.1) Aktivizo Gjej në Komente duke klikuar button;

2.2) Specifikoni vargun e gjetjes nga Brenda drop-down list.

2.3) Zgjidhni Teksti fillon me or Teksti mbaron me nga Tipi drop-down list.

2.4) Shkruani tekstin ose karakterin në vlerë kuti teksti.

2.5) Klikoni mbi Gjej button. Shih screenshot:

3. Tani të gjitha qelizat të cilat komenti fillon ose përfundon me tekst ose karakter të caktuar janë të shënuara në Gjeni Super pane. Ju mund të klikoni në rezultatin e listuar për t'u zhvendosur menjëherë në atë qelizë.

Shënime:

1. Kjo Gjeni Super funksion ju lejon të gjeni tekst të veçantë në mesin e strings, komenteve, formulave dhe hyperlinks tekst në të njëjtën kohë në Excel. Shih screenshot:

2. Butoni Zgjidh do të kthehet në gri nëse Punë të zgjedhura, Libri i punës aktive or Të gjitha librat e punës opsioni është zgjedhur në Brenda drop-down list.


Demo: Gjeni në komente

Kutools për Excel përfshin më shumë se mjetet e përdorshme të 300 Excel. Falas për të provuar pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko gjyqin falas tani!


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.