Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Gjeni lehtë vlerën më të zakonshme / të përdorur shpesh (fjalë ose numër) në një listë në Excel

Duke supozuar që ju keni një reagim, dhe ju duhet të dini përgjigjen që duket më së shpeshti në mesin e përgjigjeve. Normalisht, mund të përdorni formulën ose kodin VBA për ta arritur atë. Për të kursyer orarin tuaj të punës, Kutools për Excel'S Gjeni vlerën më të madhe funksion mund t'ju ndihmojë të gjeni shpejt vlerën më të zakonshme në një listë me vetëm disa klikime.

Gjeni vlerën më të zakonshme vetëm me disa klikime


Kliko Kutools > Formula Helper > Gjeni vlerën më të madhe. Shih screenshot:

shtënë gjetur vlerën më të përbashkët 01


Gjeni vlerën më të zakonshme vetëm me disa klikime

Ju lutemi bëni si më poshtë për të gjetur vlerën më të zakonshme në një listë në Excel.

1. Zgjidh një qelizë të bardhë (thotë qeliza E2) për vendosjen e rezultatit të gjetur, pastaj kliko Kutools > Formula Helper > Gjeni vlerën më të madhe.

2. Në Formula Helper kutinë e dialogut, kliko butonin shtënë gjetur vlerën më të përbashkët 1 button për të zgjedhur listën me vlerën më të zakonshme që ju duhet të gjeni, dhe pastaj klikoni në OK button.

shtënë gjetur vlerën më të përbashkët 1

Pastaj ju mund të shihni vlerën më të zakonshme të listës së specifikuar është e populluar në qelizën E2.

shtënë gjetur vlerën më të përbashkët 1

Shënimet:

1. Kjo veçori aplikohet vetëm në një kolonë dhe do të shfaqë një vlerë gabimi nëse ka qeliza bosh në listë.

2. Shfaq vetëm vlerën e parë më të zakonshme nëse ka rezultate të shumëfishta përputhjesh.


Demo: Gjeni vlerën më të zakonshme / të përdorur shpesh (fjalë ose numër) në një listë

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.