Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt lejon vetëm karaktere specifike për t'u futur në një sërë qelizash

Në Excel, a keni provuar ndonjëherë të parandaloni ndonjë karakter, por lejoni vetëm disa karaktere specifike për t'u futur në një sërë qelizash? Mund të jetë Vlefshmëria e të dhënave funksion me një formulë të gjatë mund të të ndihmojë të zgjidhësh këtë punë. Megjithatë, nëse keni Kutools për Excel, Me saj Parandaloni Typing mund të lejoni që disa lloje specifike të futen në një sërë qelizash, lehtë dhe shpejt, pa ndonjë formulë.

Lejoni vetëm që të futen karaktere specifike në një sërë qelizash


Lejoni vetëm që të futen karaktere specifike në një sërë qelizash

Për të kufizuar karaktere të tjera, por vetëm lejoni që disa të dhëna të veçanta të futen në një fletë pune, ju lutemi bëni si më poshtë:

1. Përzgjidhni një kolonë ose një sërë qelizash ku ju duhet të lejoni vetëm futjen e shkronjave të caktuara.

2. Pastaj kliko Kutools > Parandaloni Typing > Parandaloni Typing, shihni screenshot:

shtënë vetëm të lejojë karaktere specifike 1

3. në Parandaloni Typing kutinë e dialogut, ju lutemi bëni operacionet e mëposhtme:

(1.) Zgjidhni Lejo të shkruash këto teza opsion nën Përcaktoni kufizimet seksioni;

(2.) Pastaj futni shkronjat që lejoni të futni vetëm në përzgjedhje, ose klikoni shtënë vetëm të lejojë karaktere specifike 3 button për të zgjedhur qelizat të cilat përmbajnë karakteret që dëshironi të lejoni të futni;

(3.) Kontrolloni Rasti i ndjeshëm nëse doni që personazhet e futura të jenë të ndjeshme ndaj rastit, nëse jo, hiqni.

shtënë vetëm të lejojë karaktere specifike 2

4. Dhe pastaj kliko Ok button, do të dalë një kuti mesazhesh për t'ju kujtuar se validimi i të dhënave origjinale do të hiqet pas aplikimit të këtij funksioni, shihni screenshot:

shtënë vetëm të lejojë karaktere specifike 4

5. Nëse dëshironi të vazhdoni, klikoni po button, një tjetër kuti të shpejtë është popped jashtë për të ju kujtoj vetëm karaktere të caktuara janë të lejuara të hyrë në zgjedhjen, shih screenshot:

shtënë vetëm të lejojë karaktere specifike 5

6. Tani, kur futni shkronjat përtej specifikuar në përzgjedhje, do të dalë një mesazh paralajmërimi, shihni screenshot:

shtënë vetëm të lejojë karaktere specifike 6


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.