Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Lehtë të parandaloni shkronjat speciale ose të caktuara që të shtypen në qeliza

Në Excel që punon, a keni provuar ndonjëherë të parandaloni vetëm ndonjë karakter të veçantë "$! @ # ..."Nga të qenit të shtypur në një sërë qelizash? Ose të parandaluar disa karaktere të caktuara të tilla si "abcd"Vetëm? Ndoshta, ju mund të aplikoni disa formula komplekse me Funksionin e Validimit të të Dhënave për ta zgjidhur atë, megjithatë, nëse keni Kutools për Excel, ju lehtë mund të ndaloni të shkruani në çdo karakter të veçantë ose disa karaktere të caktuara në vargjet e specifikuara sipas tij Parandaloni Typing funksion.

Parandaloni të shtypni ndonjë karakter të veçantë

Parandalo typing në karaktere të caktuara

Kliko Kutools >> Parandaloni Typing >> Parandaloni Typing. Shih screenshot:
shtënë arrow drejtë qëllua për të parandaluar karaktere speciale duke shtypur 2


Parandaloni të shtypni ndonjë karakter të veçantë

Për të parandaluar shtypjen e shkronjave të veçanta në një përzgjedhje, bëj si më poshtë:

1. Përzgjidhni një kolonë ose një sërë qelizash të cilave ju doni të parandaloni që të shtypen karaktere të veçanta.

2. click Kutools > Parandaloni Typing > Parandaloni Typing. Shih screenshot:

3. Në popping Parandaloni Typing dialog, kontrolloni Parandaloni tipin në karaktere speciale opsion. Shih screenshot:
qëllua për të parandaluar karaktere speciale duke shtypur 4

4. click Ok, shfaqet një dialog për t'ju kujtuar se do të heqë validimin e të dhënave nëse doni të vazhdoni këtë shërbim. Shih screenshot:
qëllua për të parandaluar karaktere speciale duke shtypur 5

5. click po për të vazhduar, dhe një dialog tjetër shfaqet për të treguar se cilat qeliza janë penguar që karakteret e veçanta të futen. Shih screenshot:
qëllua për të parandaluar karaktere speciale duke shtypur 6

6. click OK për të mbyllur dialogun. Që tani e tutje, do të hapet një dialog për t'ju tërhequr vërejtjen derisa futni ndonjë nga personazhet e veçanta brenda përzgjedhjes.
qëllua për të parandaluar karaktere speciale duke shtypur 7


Parandalo typing në karaktere të caktuara

Nëse doni të parandaloni shtypjen e disa karaktereve të caktuara, ju lutemi bëni si ky:

1. Përzgjidhni një sërë qelizash ose një kolonë që dëshironi të parandaloni që disa karaktere të futen.

2. click Kutools > Parandaloni Typing > Parandaloni Typing. Shih screenshot:

3. Në Parandaloni Typing dialog, kontrolloni Parandaloni llojin në këto shenja dhe pastaj futni shkronjat që dëshironi të parandaloni shtypni në përzgjedhje në kutinë e tekstit të mëposhtëm. Nëse doni të parandaloni karakteret në mënyrë të ndjeshme, kontrolloni Rasti i ndjeshëm checkbox. Shih screenshot:
qëllua për të parandaluar karaktere speciale duke shtypur 9

4. click Ok, shfaqet një dialog për t'ju kujtuar se validimi i të dhënave do të hiqet nga përzgjedhja nëse vazhdoni këtë program. Shih screenshot:
qëllua për të parandaluar karaktere speciale duke shtypur 10

5. click po për të vazhduar, atëherë shfaqet një dialog për t'ju kujtuar se përzgjedhja është penguar nga futja e shkronjave të veçanta që ju nevojiten. Shih screenshot:
qëllua për të parandaluar karaktere speciale duke shtypur 11

6. click OK për të mbyllur dialogun. Nga tani e tutje, do të hapet një dialog për t'ju tërhequr vërejtjen nëse futni ndonjë nga personazhet e specifikuara që keni penguar të shtypni brenda përzgjedhjes. Shih screenshot:
qëllua për të parandaluar karaktere speciale duke shtypur 12

me Parandaloni Typing gjithashtu mund të lejoni që disa lloje specifike të futen në një sërë qelizash, për më shumë detaje, ju lutemi lexoni Shpejt lejon vetëm karaktere specifike për t'u futur në një sërë qelizash.


Demo: Parandaloni të shtypni ndonjë karakter të veçantë ose të caktuar

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.