Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Easily lexuar / shikuar një numër të madh të rreshtave dhe kolonave në Excel

Mund të ketë shumë rreshta dhe kolona në fletën tuaj të punës dhe është e vështirë për ju të kontrolloni formulat ose të dhënat në një fletë pune të tillë të madhe. Por me Kutools për Excel'S Paraqitja e leximit shërbimeve, gjë që e bën më të lehtë për të kontrolluar të dhënat duke theksuar rreshtin dhe kolonën e qelizës aktive si më poshtë:

Përcaktimi i demo Layout


Si për të nxjerrë në pah rreshtin qelizor aktiv dhe kolonën

Ju mund të zgjidhni një qelizë ose një sërë qelizash në fletën tuaj të punës dhe klikoni Kutools > Lexim Plan urbanistik > Paraqitja e leximit për ta mundësuar këtë Paraqitja e leximit utility. Dhe të gjithë kolonat dhe rreshtat e qelizave të përzgjedhura janë nënvizuar në mënyrë intuitive. Shih screenshots:

Shtresa e shtjellimit të leximit 1
-1
shot-lexim-view3
 • Aktivizo Layoutin e Leximit: klikoni në këtë opsion për të aktivizuar ose çaktivizuar Paraqitja e leximit.
 • Cilësimet e faqosjes së leximit: klikoni mbi këtë opsion për të konfiguruar cilësimet e Paraqitja e leximitCilësimet e faqosjes së leximit kuti dialogu. Shih screenshot:

Shtresa e shtjellimit të leximit 2


Shënime:

 • 1. Ju mund ta anuloni këtë softuer duke klikuar tek Paraqitja e leximit komandës.
 • 2. Nëse hapni fotografi të shumta në Excel, kjo Paraqitja e leximit tipar zbatohet për të gjithë ata.
 • 3. Kjo Paraqitja e leximit nuk do të aktivizohet automatikisht kur të filloni librin e punës herën tjetër.
 • 4. Kontrollo ose çaktivizo Eleminon zonën e qelizës aktive për të shenjuar shenjën

Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Andrew · 7 months ago
  This solved one of my biggest headaches. I have one program that outputs a report that when exported to Excell it creates 200 worksheets! I have never been able to use it until now. Merging all of them into one worksheet only takes a few minutes with Kutools.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Arun · 1 years ago
  Thanks A lot of this product, mainly its use for reading layout & shortcuts of left side menu
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Rodger A Sanders · 1 years ago
  My OS: Windows 7 Pro fully updated
  My Excel: 2010
  My sheet: Range R1C6:R504C6 is in use

  PROBLEM: READING LAYOUT FAILS TO FILL ROW AND COLUMN SELECTED

  1. Magnification: 60%
  2. Rows 313-355 show
  3. Cell R354:C6 selected
  4. Column 5 fills to row 323. Row 354 no fill
  5. Mag to 50%
  6. Rows 311-357 show
  7. Column 5 fills top to bottom. Row 354 fills left to right
  8. Mag to 60%. Goto 4.
  9. Mag to 70%.
  10. Rows 319-354 show
  11. Column 6 fills to row 325. Row 354 is empty.
  12. Click R354:C6
  13. No change!
  14. WHY?

  NOTE: At 60% magnification selecting any cell on visible sheet on rows greater than 323 demonstrates same problem.
  Selecting row 323 or lower i.e R320 the function works as expected with row and column selected but only to
  row 323!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  John · 4 years ago
  Hi.
  Thank you for a good product.
  I am using reading layout at the moment but it only highlights in some parts of the spreadsheet. If I move the cursor further the highlights disappear.

  I am using Windows 8.1 and Office 2013.
  Also I am filtering the spreadsheet to look at certain rows.

  Thank you for your assistance with this.

  I am entering data in another program and need the highlight option.