Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Zgjedhni shpejt qelizat në bazë të ngjyrës ose formatimit në Excel

Ndonjëherë ju mund të kenë nevojë të zgjidhni të gjitha qelizat bazuar në formatimin e qelizave të tjera në Excel. Pasi të zgjidhen qelizat me formatim të njëjtë, mund t'i modifikoni ato si një grup. Për shembull, mund të aplikoni formatime të ndryshme në qelizat e zgjedhura.

Komanda e ndërtuar në Excel vetëm zgjidhni qelizat të cilat përputhen plotësisht me formatimin e një qelize, por me Kutools për Excel'S Zgjidh qelizat me format shërbimeve, ju mund të:

Zgjidh të gjitha qelizat me formatimin e njëjtë / të ngjashëm të një qelize

Zgjidh të gjitha qelizat sipas ngjyrës së një qelizeDemonstrim

Mjetet e produktivitetit të Excel

Tab Zyra: Sillni skeda të fuqishme në Office (përfshini Excel), ashtu si Chrome, Safari, Firefox dhe Internet Explorer. Ruajeni gjysmën e kohës dhe reduktoni mijëra klikime të miut për ju. 30-ditë pa gjyq të lirë

Kutools për Excel: Save 70% të kohës tuaj dhe zgjidh 80% Probleme Excel për ju. 300 + veçori të përparuara të dizajnuara për skenarin e punës 1500 +, e bëjnë Excel-in shumë lehtë dhe rrisin produktivitetin menjëherë. 60-ditë pa gjyq të lirë


shigjetë flluskë e djathtë blu Kliko Kutools >> zgjedh >> Zgjidh qelizat me format. Shih screenshots:

qelizë përzgjedhëse me format 01 shigjetë-big Shot-select-qelizave-me-njëjtën-format2

shigjetë flluskë e djathtë blu Zgjidh të gjitha qelizat me formatimin e njëjtë / të ngjashëm të një qelize

Duke supozuar që keni një sërë të dhënash në fletë pune siç tregohet në foton e mëposhtme dhe doni të zgjidhni të gjitha qelizat me formatimin e njëjtë të një qelize, mund ta bëni atë si më poshtë.

Shot-select-qelizave-me-njëjtën-format3

1. Aplikoni këtë softuer duke klikuar Kutools > zgjedh > Zgjidh qelizat me format, dhe në Zgjidh qelizat me format kutitë e dialogut bëjnë opsionet e mëposhtme:

Shot-select-qelizave-me-njëjtën-format4

A : Përzgjidhni një varg që dëshironi të zgjidhni formatimin e njëjtë me qelizën e specifikuar duke klikuar shtënë-button1 button.

B: Klikoni Zgjidhni formatin nga celulari button për të zgjedhur një qelizë që dëshironi të përdorni formësimin e tij.

C : Të gjitha atributet e qelizës bazë shfaqen në kutinë e listës së mëposhtme. Nëse dëshironi të zgjidhni të gjitha qelizat me formatimin e njëjtë të njëjtë të qelizës bazë, ju lutemi kontrolloni të gjitha opsionet e atributeve.

D: Nëse vargu përmban qeliza boshe dhe ju nuk dëshironi t'i zgjidhni ato, ju lutem kontrolloni këtë Ignore qelizat bosh opsion.

2. Pastaj kliko OK button dhe një kuti e menjëhershme do të dalë për t'ju kujtuar se sa qeliza do të përzgjidhen.

Shot-select-qelizave-me-njëjtën-format5

3. Nëse dëshironi të zgjidhni qelizat, ju lutemi klikoni po button, do të shihni të gjitha qelizat me formatimin e njëjtë të qelizës suaj specifike janë përzgjedhur siç tregohet në ekranet e mëposhtëm. Nëse dëshironi të kërkoni sërish, klikoni jo.

Shot-select-qelizave-me-njëjtën-format3 Shot-select-qelizave-me-njëjtën-format16 Shot-select-qelizave-me-njëjtën-format6

shigjetë flluskë e djathtë blu Zgjidh të gjitha qelizat sipas ngjyrës së një qelize

Duke supozuar që keni një distancë siç tregohet në foton e mëposhtme dhe dëshironi të zgjidhni të gjitha qelizat duke përdorur ngjyrën e një qelize, shpejt mund të kryeni atë si më poshtë.

Shot-select-qelizave-me-njëjtën-format7

1. Aplikoni këtë softuer duke klikuar Kutools > zgjedh > Zgjidh qelizat me format, dhe në Zgjidh qelizat me format kutitë e dialogut bëjnë opsionet e mëposhtme:

Shot-select-qelizave-me-njëjtën-format8

A : Zgjidhni një sërë që dëshironi të zgjidhni qelizat e njëjta me ngjyrë me qelizën e specifikuar duke klikuar shtënë-button1 button.

B : Klikoni Zgjidhni formatin nga celulari button për të zgjedhur një qelizë që ka ngjyrën e sfondit që dëshironi të përdorni.

C : Të gjitha atributet e qelizës bazë shfaqen në kutinë e listës së mëposhtme. Ne vetëm duhet të kontrollojmë ngjyrën e qelizës për të përzgjedhur të gjitha qelizat në këtë demo.

D : Nëse vargu përmban qeliza bosh dhe ju nuk dëshironi t'i zgjidhni ato, ju lutem kontrolloni këtë Ignore qelizat bosh opsion.

2. Pastaj kliko OK button dhe një kuti e menjëhershme do të dalë për t'ju kujtuar se sa qeliza do të përzgjidhen.

Shot-select-qelizave-me-njëjtën-format9

3. Nëse dëshironi të zgjidhni qelizat, ju lutemi klikoni po button, ju do të shihni të gjitha qelizat me të njëjtën ngjyrë të qelizës suaj specifike janë përzgjedhur siç tregohet në screenshotet e mëposhtëm. Nëse dëshironi të kërkoni sërish, klikoni jo.

Shot-select-qelizave-me-njëjtën-format7 Shot-select-qelizave-me-njëjtën-format10

shigjetë flluskë e djathtë bluShënim:

shigjetë Për të shmangur përzgjedhjen e qelizave bosh / bosh, ju lutemi kontrolloni Ignore qelizat bosh opsion.


shigjetë flluskë e djathtë bluShihni Zgjidh Cells me demo funksion Format (video 1)

Video 1.Zgjidh qelizat me format shfaq demo.


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.