Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Zgjidhni intervalin (çdo tjetër) rreshta ose kolona në Excel

Në Excel, ju mund të zgjidhni intervalin manual ose çdo rresht ose kolonë tjetër duke mbajtur tastin Ctrl. Por nëse keni mijëra rreshta në një fletë pune, kjo metodë do të jetë shumë problematike dhe konsumon kohë. Excel nuk ju mbështet një mundësi për të zgjedhur me shpejtësi rreshtat ose kolonat e intervalit me një klikim. por Kutools për Excel's Përzgjidhni rreshtat dhe kolonat e intervalit programi mund të zgjedhë me shpejtësi rreshta ose kolona në Excel.

Zgjidhe shpejt çdo rresht tjetër

Zgjidhe shpejt çdo kolonë tjetër


Kliko Kutools >> zgjedh >> Përzgjidhni rreshtat dhe kolonat e intervalit. Shih screenshots:

rreshtat e përzgjedhjes së shtënë përzgjedhin rreshta kolona 01 shigjetë-big shtënë përzgjedhur interval rresht kolona 02

Zgjidhe shpejt çdo rresht tjetër

1. Përzgjidhni vargun që dëshironi të zgjidhni çdo rresht tjetër.

2. Shko tek Përzgjidhni rreshtat dhe kolonat e intervalit kutinë e dialogut dhe kontrolloni Rreshtat opsionin, pastaj futni numrin e specifikuar në Intervali i dhe futni numrin në Rreshtat kuti. Bakshish: Për shembull, nëse dëshironi të përzgjidhni çdo rresht 2 pas çdo rresht 2 në një rang, ju lutemi shkruani 2 në Intervali i dhe futni 2 në Rreshtat kuti.

3. Pastaj kliko Ok. Ju do të shihni rezultatin siç tregohet në screenshotin e mëposhtëm.

Shot-select-interval-rreshtave-columns3


Zgjidhe shpejt çdo kolonë tjetër

1. Përdorimi doc-zëvendësojë-varg-emrat-7 button për të zgjedhur gamën që dëshironi të zgjidhni çdo kolonë tjetër.

2. Në Përzgjidhni rreshtat dhe kolonat e intervalit kutinë e dialogut, ju lutemi specifikoni Columns nga zgjedh opsion. Pastaj specifikoni Intervali i opsioni dhe Columns opsion. Bakshish: Nëse dëshironi të zgjidhni çdo kolonë pas një kolone, shtypni 1 në Intervali i kutinë dhe shkruani në 1 në Columns kuti. Shih screenshot:

shot-select-interval-row-kolona-3

3. Dhe pastaj kliko OK butoni, dhe çdo kolonë tjetër janë përzgjedhur në rangun siç tregohet në foton më poshtë.

Shot-select-interval-rreshtave-columns5


Shënim:

Nëse kontrolloni Zgjidh gjithë kolonat, mund të theksoni shpejt të gjithë rreshtat ose kolonat e përzgjedhura.


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  daniel · 4 years ago
  No matter which sheet I use, I cannot seem to get the row selection to work-.
  Only columns can be selected this way..
  Using Excel 2013 for windows (win 7).
  any idea?
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Grzegorz · 4 years ago
   Yeah, I have the same problem ;
   • To post as a guest, your comment is unpublished.
    admin_jay · 4 years ago
    [quote name="Grzegorz"]Yeah, I have the same problem ;[/quote]
    Hello, Please make sure you have installed the latest version.

    If the problem persists with latest version, please try to create some sample data in new workbook and then try it again with the sample workbook.

    if the problem can be replicated in sample workbook, please send it to me at jaychivo#extendoffice.com. Please replace # with @.

    :-)