Cookies na ndihmojnë të ofruar shërbimet tona. Duke përdorur shërbimet tona, ju pranoni përdorimin e cookies.
Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt ndani të dhënat në fletë pune të shumta bazuar në kolonën e përzgjedhur në Excel

Duke supozuar që keni një fletë pune që ka të dhëna në kolonat A deri në G, emri i shitësit është në kolonën A dhe ju duhet të ndani këto të dhëna automatikisht në fletë pune të shumta bazuar në kolonën A në të njëjtin manual pune. Çdo shitës do të ndahet në një fletë pune të re. Kutools për Excel'S Data e ndarjes programi mund të ndahet shpejt në disa fletë pune të bazuara në kolonën e përzgjedhur në Excel.

Dhënia e të dhënave në fletë pune të shumta bazuar në kolonën e përzgjedhur

Dhënia e të dhënave në fletë pune të shumta bazuar në çdo rresht tjetër


Kliko Kutools Më shumë > Pune > Split Data (ose Kutools Plus> Split Data). Shih screenshots:

xhiruar të dhënat e ndarjes 01 kutools-shigjetë djathtë

Dhënia e të dhënave në fletë pune të shumta bazuar në kolonën e përzgjedhur

Duke supozuar që keni një të dhënë vargesh siç tregohet në screenshotin e mëposhtëm dhe doni të ndani me shpejtësi këto të dhëna në fletë pune të shumta bazuar në kolonën A në një libër pune duke ndarë çdo emër në një fletë pune të re. Për shembull, të gjithë Kelly do të ndahen në të njëjtën fletë pune. Ju mund ta bëni këtë si vijon:

1. Ju lutemi zgjidhni gamën që dëshironi të ndani në fletë pune të shumëfishta bazuar në një kolonë. Bakshish: Nëse keni zgjedhur një sërë me kokë, ju lutemi kontrolloni Të dhënat e mia kanë kokë opsion.

2. Dhe pastaj aplikimi i shërbimeve duke klikuar Kutools Më shumë > Pune > Të dhëna të ndara. në Data e ndarjes në fletët e punës të shumëfishta kutinë e dialogut, ju lutemi zgjidhni Kolona specifike dhe pastaj specifikoni një kolonë që dëshironi të ndani të dhënat në bazë të listës së zbritjes.

3. Ju lutemi specifikoni emrin e ri të fletëve të punës. Ju mund të përdorni Vlerat e kolonës si emri i ri i fletëve të punës. Ju gjithashtu mund të shkruani një Prefiks ose Suffix për emrin e fletëve të punës.

4. click OK për të ndarë të dhëna. Shih screenshot:

Çdo emër në kolonë është ndarë në një fletë pune të re.


Dhënia e të dhënave në fletë pune të shumta bazuar në çdo rresht tjetër

Duke supozuar që keni një të dhënë vargesh siç tregohet në screenshotin e mëposhtëm dhe doni të ndani me shpejtësi këto të dhëna në disa fletë pune të bazuara në çdo rresht tjetër, për shembull, ndani çdo rresht 5 të të dhënave në një tabelë të re në të njëjtin manual pune. Ju mund të merrni atë donw si vijon:

1. Ju lutemi zgjidhni gamën që dëshironi të ndani në fletë pune të shumta bazuar në çdo rresht 5.

2. Dhe pastaj aplikimi i shërbimeve duke klikuar Kutools Më shumë > Pune > Të dhëna të ndara. në Data e ndarjes në fletët e punës të shumëfishta kutinë e dialogut, ju lutemi zgjidhni Rreshta fikse dhe pastaj specifikoni numrin e rreshtave në kutinë.

3. Ju lutemi specifikoni emrin e ri të fletëve të punës. Ju mund të përdorni Numrat e rreshtave si emri i ri i fletëve të punës. Ju gjithashtu mund të shkruani një Prefiks ose Suffix për emrin e fletëve të punës.

4. click OK për të ndarë të dhëna. Shih screenshot:

Çdo rresht 5 i kësaj vargje është futur në një fletë pune të re në të njëjtën fletore të punës.


Demo: Shpejt ndani të dhënat në fletë pune të shumta bazuar në kolonën e përzgjedhur në Excel

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Arturo · 5 months ago
  Is there something similar for Google Sheets?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Christian · 1 years ago
  There seems to be an issue with the Kutools "Copy Page Setup" print function when used in Office 365 as it isn't able to copy the "Fit All Columns on One Page" setting to the other worksheets. Instead it uses the "Fit Sheet on One Page". Tried finding the printer default settings for the worksheets created by Kutools, but wasn't successful - it doesn't seem to use the settings from the default template? How can this be achieved?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Claire Counihan · 1 years ago
  Has there been a resolution to this? I am unable to split data into multiple worksheets based on the content of a column.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Debbie Toups · 4 years ago
  This function is not working, any suggestions
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Algemron · 4 years ago
   I'm having a similar issue with this feature not working.
   seems to copy of of sync. believe its to do with there being only single entries for some of the data.
   cant work out why its not using the selected headers and replacing them with the first entry

   using the macro they have seems to work:
   http://www.extendoffice.com/documents/excel/1174-excel-split-data-into-multiple-worksheets-based-on-column.html
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Algemron · 4 years ago
   Use the Macro they have on the website to fix this. Seems to work

   http://www.extendoffice.com/documents/excel/1174-excel-split-data-into-multiple-worksheets-based-on-column.html
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Carrie · 4 years ago
  In my previous comment, the data I was splitting was in a table. Once I converted it to a range, I didn't have the problem with the record. The formatting issue still remains.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   admin_jay · 4 years ago
   [quote name="Carrie"]In my previous comment, the data I was splitting was in a table. Once I converted it to a range, I didn't have the problem with the record. The formatting issue still remains.[/quote]
   We are going to enhance this utility to accomplish the Table data and try to support keep formatting in upcoming version. :-)

   We are working on it.