Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt formatoni tekstin ose shkronjat si mbishkrim ose nënkriptë në Excel

Normalisht, mund të bëni mjaft lehtë të formatoni një karakter si mbishkrim ose nënshkrime në Excel, por nëse doni të formoni veçmas karaktere të ndryshme të një qelize si mbishkrim ose nënkriptë në Excel, mund të keni nevojë të përsërisni formatin e qelizave të funksionit hap pas hapi. Ky është një punë vërtet me kohë. Në këtë rast, Superscript / Subscript mjet i Kutools për Excel mund të shpëtojë kohën tuaj duke sjellë përfitimet e mëposhtme në Excel:

  1. Formoni me shpejtësi karaktere të ndryshme si superscript ose subscript;
  2. Lehtë për të formatuar atributin e karakterit individual (Bold, Italic, madhësia e shkronjave dhe rasti).

Formatoni tekstin ose shkronjat si mbishkrim në një qelizë

Shpejt formatoni tekstin ose shkronjat si indeks në një qelizë


Kliko Kutools >> Format >> Superscript / Subscript. Shih screenshot:


Formatoni tekstin ose shkronjat si mbishkrim në një qelizë

1. Zgjidhni qelizën që dëshironi të formatoni personazhet si mbizotëruese.

2. Shko tek Formulimi Superscript / Subscript kutia e dialogut, të gjitha përmbajtjet e qelizës do të shfaqen në kutinë e dialogut. Gjendja e parazgjedhur e karaktereve është normale.

3. Klikoni një karakter që dëshironi të formatoni si mbizotërues dhe kontrolloni indeks i sipërm opsion, ju mund të aplikoni atributet e formatimit (Bold, Italic, madhësia e shkronjave dhe rasti) edhe për karakterin. Shih screenshot:

shot-format-text-superscript2

4. Pas formatimit të një karakteri, përsëriteni step2, ju mund të vazhdoni të formatoni karakteret e tjera që ju nevojiten.

5. Dhe pastaj kliko OK, personazhet që keni specifikuar janë formatuar si superscript. Shih screenshots:

shot-format-text-superscript3 shigjetë-big shot-format-text-superscript4

Formatoni tekstin ose shkronjat si indeks në një qelizë

Me këtë softuer, gjithashtu mund të formatoni tekstin si indeks në Excel.

1. Përzgjidhni qelizën që dëshironi të formatoni karakteret si indeks.

2. Shko tek Formulimi Superscript / Subscript kutia e dialogut, të gjitha përmbajtjet e qelizës do të shfaqen në kutinë e dialogut. Gjendja e parazgjedhur e karaktereve është normale.

3. Klikoni një karakter që dëshironi të formatoni si nënshkrime dhe kontrolloni Kaloje opsion, ju mund të aplikoni atributet e formatimit (Bold, Italic, madhësia e shkronjave dhe rasti) edhe për karakterin. Shih screenshot:

shot-format-text-superscript5

4. Pas formatimit të një karakteri, përsëriteni step2, ju mund të vazhdoni të formatoni karakteret e tjera që ju nevojiten.

5. Dhe pastaj kliko OK, personazhet që keni specifikuar janë formatuar si subscript. Shih screenshots:

shot-format-text-superscript6 shigjetë-big shot-format-text-superscript7

Shënime:

1. Ky operacion mbështet një nivel undo, kështu që ju mund të shtypni Undo (Ctrl + z) për të rivendosur menjëherë efektin.

2. Vetëm personazhet alfa mund të ndryshohen nga atributi i rastit.

3. nëse Vrojtim në qeliza opsioni është i kontrolluar, ju mund ta shihni efektin menjëherë pa klikuar OK. Kjo do të kursejë kohën tuaj nga përsëritja e modifikimit.

4. Nëse qeliza e zgjedhur përmban një formulë, ky operacion nuk mund të përdoret.

5. Nëse qeliza e përzgjedhur përmban një vlerë, do t'ju kërkohet të konvertojë vlerën në tekst. Nëse ju përgjigjeni "Po", një apostrof i vetëm do të futet si një prefiks dhe qeliza nuk do të funksionojë më si vlerë numerike.
teksti i formatit të shtënë 2


Demo: Formatoni tekstin ose shkronjat si mbishkrim ose nënkriptë

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.