Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Ndrysho madhësinë e zonës së punës: trego ose fshehu shiritin, barin e formulës dhe shiritin e gjendjes në Excel

Kur po punoni me një kompjuter të vogël të ekranit, të tillë si një kompjuter portativ ose duke shfletuar një libër pune me shumë të dhëna, a keni provuar ndonjëherë të keni një zonë më të madhe të shfletimit duke zgjedhur statusin bar, shiritin e formulës dhe fjongen? Nëse është kështu, me këtë Sipërfaqja e Punës shpejt mund të kaloni në mesin e llojeve të mëposhtme të 3 të madhësisë së zonës së punës në Excel tuaj.


Kliko Kutools >> Zona e Punës, Shiko screenshot:

fusha e punës 004


Perdorimi:

Kliko në Zona e Punës, do të keni një toolbar me butonat 4 që do të vendosen në ekranin tuaj si:

Kliko në butonin e parë do të rivendosni Excel tuaj në madhësinë e zonës normale të punës.

Klikoni në butonat e tjerë 3 do të kaloni në mesin e madhësive të zonës së punës në 3 në Excel tuaj.


Për të fshehur shiritin e gjendjes me një klik

Klikoni butonin e dytë, shiritin e gjendjes poshtë punës do të fshihet.

Për të fshehur shiritin e gjendjes dhe shiritin e formulës me një klik

Klikoni butonin e tretë, shiritin e gjendjes dhe shiritin e formulës do të fshihen.

Për të fshehur shiritin, shiritin e gjendjes dhe shiritin e formulës me një klik

Klikoni butonin e katërt, shiritin e statusit, shiritin e formulës dhe shiritin do të fshihen.

fusha e punës 04


Demo: Fshihni dhe tregoni shiritin, shiritin e statusit dhe barin e formulës në të njëjtën kohë:

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  David Turner · 1 years ago
  I had the same issue that Marion and Terry had (3 years ago!) but I don't think the question was understood - when I select the WORK AREA button, the ribbon goes away & the spreadsheet window is maximized (correctly), but there is no floating 'work area' icon. Without that icon, there is nothing I can do to bring back the ribbon except quit Excel & re-start it.

  ** I have just discovered that 'work area' icon - it was floating on a second monitor!!! I didn't see it because it was lost in my other windows. I had to ALT-TAB to find it.
  I would suggest to KuTools, that you add this icon to the navigation window that is defaulting to the left margin.

  Also - when I restore the work area, my Excel maximizes in its monitor. I only want it to return to its original window size.
  This may be particular to WIndows 10, or Excel 2016, or something else, so it could be a bug; but if everyone else has this happen, then it should be fixed in future versions - perhaps add a choice: 'return ribbon & window to original size' or 'return ribbon & maximize window'?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Riaan · 4 years ago
  I was working on my second screen. When I moved Excel back to the first screen the floating tool bar appeared. Why does the toolbar not follow excel to the second screen?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Riaan · 4 years ago
  I have the same problem. I clicked on the work area button and the ribbon, the status bar and the formula bar dissapeared. I do not have the floating menu on my sheet. How do I restore my ribbon, status bar and the formula bar ?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Marion McNeill · 4 years ago
  When I select work area the floating work are toolbar is no where to be found. Can someone help?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Terry Rosengarten · 4 years ago
  I have just started trying Kutools for Excel. I do not have the floating work area toolbar on my screen, so I don't know how to get my ribbon and status back. Can someone help me?
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Manjunath s · 4 years ago
   [quote name="Terry Rosengarten"]I have just started trying Kutools for Excel. I do not have the floating work area toolbar on my screen, so I don't know how to get my ribbon and status back. Can someone help me?[/quote
   hi you restart the your computer so you will get on riban
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   admin_jay · 4 years ago
   [quote name="Terry Rosengarten"]I have just started trying Kutools for Excel. I do not have the floating work area toolbar on my screen, so I don't know how to get my ribbon and status back. Can someone help me?[/quote]
   Hello, Can you see there are Kutools and Enterprise tabs in your Excel?