Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Shpejt zëvendësoni ose ndryshoni emrat në formula me referencë qelizore në Excel

Kur një formulë përdor emra të vargut, dhe doni të konvertoheni referencat e emrit të vargut në referencën aktuale të qelizës, si mund të bëni? Excel nuk është në gjendje ta bëjë këtë, ndërsa Kutools për Excel's Konvertimi i emrit në rang referencë programi mund të zëvendësojë shpejt emrat në formula me referencë qelizore në Excel. Ju mund të bëni këto operacione:

Zëvendësoni ose ndryshoni emrat brenda formulave me referenca qelizore në një distancë

Zëvendësoni ose ndryshoni emrat brenda formulave me referenca qelizore në një fletë pune ose në një manual pune

Vetëm zëvendësoni ose ndryshoni emrat e specifikuar brenda formulave me referenca qelizore

Duke supozuar që të keni një libër pune e cila përmban shumë emra varg në formulë, dhe tani ju duhet të zëvendësoni emrat e vargut me referencat aktuale të qelizave. Të tilla siç tregohen në screenshots më poshtë.

shigjetë-big

Kliko Kutools > Mjetet e emrit > Konvertimi i emrit në rangun e referencës. Shih screenshots:

shtënë zëvendësojë emrat e vargut 1
-1
shtënë zëvendësojë emrat e vargut 2

Zëvendësoni ose ndryshoni emrat brenda formulave me referenca qelizore në një distancë

Nëse dëshironi të zëvendësoni ose të ndryshoni emrat brenda formulave me referenca qelizore në një distancë, ju lutemi zgjidhni gamën dhe pastaj aplikoni softuerin duke klikuar Kutools >> Mjetet e emrit >> Konvertimi i emrit në rang referencë. në Varg tab Konvertimi i emrit në rang referencë kutinë e dialogut, të gjitha formulat me emrat e vargut do të renditen në një listë. Shih screenshot:

shtënë zëvendësojë emrat e vargut 5

Info: Siç e shihni në screenshot të mësipërm, të gjitha formulat me emra janë listuar.

Ju lutemi kontrolloni formulën që dëshironi të zëvendësoni emrat me referenca aktuale të qelizave në listë dhe pastaj klikoni Zëvendësoj button. Dhe do të ketë një kuti të menjëhershme për t'ju treguar se sa formule janë zëvendësuar emrat me referenca qelizore.

shot-të zëvendësojë-varg-names6

Emrat e përzgjedhur të vargut janë zëvendësuar me referenca të qelizave. Shih screenshots:

shot-të zëvendësojë-varg-names7 shigjetë-big shot-të zëvendësojë-varg-names8

Zëvendësoni ose ndryshoni emrat brenda formulave me referenca qelizore në një fletë pune ose në një manual pune

Nëse doni të dini të gjitha formulat me emra në një fletë pune ose në manual, ju lutemi, aplikoni këtë softuer duke klikuar Kutools > Mjetet e emrit > Konvertimi i emrit në rang referencë. në Pune tab, klikoni drop down list nga Fletë pune bazë për të zgjedhur fletën e punës që dëshironi të rendisni të gjitha formulat me emra. Bakshish: Të gjitha fletët e punës do të rendisin të gjitha formulat me emra në listë. Shih screenshot:

shtënë zëvendësojë emrat e vargut 9

Ju lutemi kontrolloni formulën që doni të zëvendësoni emrat me referenca qelizore, dhe pastaj klikoni Zëvendësoj button. Dhe do të ketë një kuti të shpejtë për të treguar se sa formule janë zëvendësuar me referenca qelizore.

shot-të zëvendësojë-varg-names10

Të gjitha emrat brenda formulave janë zëvendësuar nga referencat e qelizave. Shih screenshots:

shot-të zëvendësojë-varg-names11 shigjetë-big shot-të zëvendësojë-varg-names12

Vetëm zëvendësoni ose ndryshoni emrat e specifikuar brenda formulave me referenca qelizore

Nëse dëshironi të listoni të gjitha formulat të cilat janë përdorur për emrin specifik, ju lutemi aplikoni programin me klik Kutools >> Mjetet e emrit >> Konvertimi i emrit në rang referencë. Dhe nën emër tab, mund të rendisni të gjitha formulat sipas emrave të caktuar. Për shembull, mund të rendisni të gjitha formulat të cilat janë përdorur për emrin costprice në listë. Shih screenshot:

shtënë zëvendësojë emrat e vargut 13

Ju lutemi kontrolloni formulën që dëshironi të zëvendësoni emrat me referenca qelizore, dhe pastaj klikoni Zëvendësoj button. Dhe do të ketë një kuti të menjëhershme për të treguar se sa formule janë zëvendësuar me sukses.

shot-të zëvendësojë-varg-names14

4. Dhe emri i vargut që keni specifikuar është zëvendësuar me referencat e qelizave. Shih screenshots:

shot-të zëvendësojë-varg-names15 shigjetë-big shot-të zëvendësojë-varg-names16

Shënime:

1. Kjo vegël mbështet Undo (Ctrl + Z).

2. Kontrollimi Shiko qelizën opsioni mund t'ju ndihmojë të shihni qelizën kur klikoni në artikullin në Konvertimi i emrit në rang referencë kuti dialogu.


Mjetet e produktivitetit janë të rekomanduara
Mjetet e mëposhtme mund të kurseni shumë kohën dhe paratë tuaja, cila është e drejtë për ju?
Tab Zyra: Përdorimi i skedave të dobishme në Zyrën tuaj, si rruga e Chrome, Firefox dhe New Internet Explorer.
Kutools për Excel: Më shumë se 300 Funksione të Avancuara për Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Zyra 365.
Menu klasike për zyrën: Sillni menutë të njohura në Zyrë 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 dhe 365, sikur të ishin Office 2000 dhe 2003.

Kutools për Excel

Funksionaliteti i përshkruar më sipër është vetëm një nga funksionet e fuqishme 300 të Kutools për Excel.

Designed for Excel (Zyra) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 dhe Office 365. Shkarkoni dhe përdorni falas për ditët e 60.

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

btn lexo më shumë shkarko btn btn blerje

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.