Cookies na ndihmojnë të ofruar shërbimet tona. Duke përdorur shërbimet tona, ju pranoni përdorimin e cookies.
Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Office Tab: Aplikimi i shkurtesave, klikimeve dhe riemërimit të funksionimit

Ju mund të mësoni disa këshilla të dobishme dhe truket për përdorimin e Office Tab për të përmirësuar produktivitetin tuaj kur trajtoni aplikacionet e Microsoft Office në këtë artikull.

Përdorimi i shkurtorave për të kontrolluar shpejt skedën ose skedën e skedës

Më fleksibile kur merret me aplikacionet e Microsoft Office

Për të riemërtuar dokumentin aktual pa mbyllur atë së pari


Përdorimi i shkurtorave për të kontrolluar shpejt skedën ose skedën e skedës

Ju mund të përdorni shkurtore për të kontrolluar tab ose tab bar në aplikacionin specifik të Microsoft Office. Për shembull, nëse dëshironi të përdorni shkurtore për të kontrolluar tabin ose skedën tab në Microsoft Office Word, ju lutemi shkoni të konfiguroni cilësimet e shkurtra të veçanta në Zyra e Tab Qendrës or Tabs për Options Word.

Ekzistojnë lloje të shkurtra 3 që mund t'i përdorni për të kontrolluar skedën ose skedën e tabelave.

Përdorni shkurtoret Alt + N për të zgjedhur tab: Nëse keni dokumente 3 të hapura në Word, mund të përdorni Alt + 1 shkurtesat për të lundruar në dokumentin e parë në shiritin e tab. Për të lundruar në skedën ose dokumentin e tretë në shiritin e tabarit, shtypni Alt + 3 shortcuts.

Shkurtesat për të zgjedhur tab: Ju mund të përdorni shkurtoret e mëposhtme për të zgjedhur ose për të lundruar midis skedave në shiritin e tab.

  • Ctrl + Tab: Për të zgjedhur tabs përpara një nga një.
  • Ctrl + Shift + Tab: Për të zgjedhur tabs prapa një nga një.

Shkurtesat për të fshehur / shfaqur tab bar: Ju mund të aplikoni Ctrl + Q shkurtore për të shpejtuar shfaqjen ose fshehjen e shiritit të skedave në aplikacionet e Microsoft Office. Shih screenshot:


Më fleksibile kur merret me aplikacionet e Microsoft Office

Nëse keni konfiguruar opsione specifike të cilat janë treguar me kuti të kuqe në ekranin e mëposhtëm në Zyra e Tab Qendrës, shpejt mund të mbyllni një skedë ose një dokument duke klikuar dy herë mbi skedën si dhe klikoni butonin e mesit të miut në skedën. Nëse klikoni dy herë në shiritin e skedës, mund të krijoni shpejt një dokument të ri në aplikacionet e Microsoft Office.


Për të riemërtuar dokumentin aktual pa mbyllur atë së pari

Normalisht nëse doni të riemërtoni një dokument të hapur në aplikacionet tuaja në Microsoft Office, mund të duhet ta mbyllni dokumentin e parë. Por me Office Tab, ju mund të shpejt të riemërtoni një dokument të hapur pa mbyllur atë së pari.

1. Ju lutemi klikoni me të djathtën në skedën që dëshironi të riemëroni.

2. Dhe zgjidhni Riemërtoj komandën nga menyja e kontekstit, pastaj shkruani emrin e ri në Tab Zyra dialog, shihni screenshot:

3. Pastaj kliko OK butonin për të ruajtur emrin e ri. Shih screenshot:


Përdorimi i Tabs në aplikacionet e Microsoft Office si Firefox, Chrome dhe IE 10!

Gjykim i lirë në ditët 30| Bleni tani

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.