Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Го чизми вашиот Excel со еден Excel одговараат
300 + професионални и лесни алатки за Excel 2019-2003

adfloat 1adfloat 2adfloat 3adfloat 4

Како да се бои кодирани паѓачката листа во Excel?

doc-color-drop-down-list1
Во Excel, креирајте паѓачка листа може да ви помогне многу, а понекогаш и потреба да ги кодирате кодираните вредности на паѓачката листа во зависност од соодветниот избраниот. На пример, создадов падачка листа на имињата на плодовите, кога ја бирам Епл, потребна е дека ќелијата е обоена со црвено автоматски, а кога ќе го изберам портокалово, ќелијата може да биде обоена со портокал, како што е прикажано подолу. Дали има некои добри предлози за решавање на ова?
Боја кодирана паѓачката листа со условно форматирање

стрела сино десен меур Боја кодирана паѓачката листа со условно форматирање

За завршување на оваа задача, прво треба да создадеме паѓачка листа, а потоа да го примениме условното форматирање за да ги обоиме клетките. Ве молиме направете ги следниве чекори:

Прво, креирајте паѓачка листа:

1. Направете листа на податоци и изберете опсег во кој сакате да ги ставите вредностите на паѓачката листа. Во овој случај, одберете колона А за да ја ставите паѓачката листа, видете го екранот:

doc-color-drop-down-list1

2. Кликнете податоци > Валидација на податоци > Валидација на податоци, видете го екранот:

doc-color-drop-down-list1

3. И во Валидација на податоци дијалог прозорецот, кликнете Подесувања табот, и изберете листа опција од Дозволете паѓачката листа, а потоа кликнете doc-button-1 копчето за да ги изберете вредностите на листата што сакате да ги користите. Погледнете го екранот:

doc-color-drop-down-list1

4. Потоа кликнете OK, паѓачката листа е креирана како што е прикажано:

doc-color-drop-down-list1

Второ, применувајте условно форматирање за да ги кодирате кодираните вредности на паѓачката листа

5. Означете ги вашите паѓачки клетки (тука е колона А) и одете да кликнете Насловна > Условно Форматирање > Ново правило, видете го екранот:

doc-color-drop-down-list1

6. Во Ново правило за форматирање дијалог прозорецот, кликнете Формат само клетки кои содржат опција во Изберете тип на правило дел, во рамките на Форматирајте ги само клетките со делот, изберете Специфичен текст од првата паѓачка листа и изберете кои содржат од вториот пад, потоа кликнете doc-button-1копчето за да ја изберете вредноста што сакате да ја форматирате одредена боја, видете го екранот:

doc-color-drop-down-list1

7. Потоа кликнете Формат копчето и изберете една боја што ја сакате од Пополнете табот.
doc-color-drop-down-list1

8. И потоа кликнете OK > OK за да ги затворите дијалозите, повторете ги чекорите 5 до 7 за едни со други паѓачкото одбирање, на пример, Праска за зелена, Грозје за виолетова ...

9. По поставувањето на боите за вредностите, кога ќе изберете некоја вредност од паѓачкото мени, ќелијата ќе биде обоена со одредената боја автоматски.

doc-color-drop-down-list1

Ако сакате да ги броите / измените или да направите пресметки според бојата на бојата на бојата / фонтот, можете да го пробате ова:

Брзо пресметувајте / сумирајте ги клетките со позадина или цртате боја во Excel

Во некои случаи, може да имате опсег на ќелии со повеќе бои, а што сакате да ги броите / сумирате вредности базирани на иста боја, како можете брзо да пресметате?
со Kutools за Excel's Брои по боја, можете брзо да направите многу пресметки по боја, а исто така може да генерирате извештај за пресметаниот резултат. Кликни за бесплатно целосно изведено судење во 60 дена!
doc брои по боја 1
Kutools за Excel: со повеќе од 300 практични Excel додатоци, слободно може да се обиде без ограничување во 60 дена.

Прелистување на јазичиња и уредување повеќе Excel работни книги / Word документи како Firefox, Chrome, Интернет Истражувај 10!

Може да бидете запознаени да гледате повеќе веб-страници во Firefox / Chrome / IE и да префрлате помеѓу нив лесно со кликнување на соодветните јазичиња. Еве, Office Tab поддржува слична обработка, која ви овозможува да пребарувате повеќе Excel работни книги или Word документи во еден Excel прозорец или Word прозорец, и лесно да се префрлате помеѓу нив со кликнување на нивните јазичиња. Кликнете бесплатно 45-дневен обид за Office Tab!

ot excel


Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  PM · 10 months ago
  thanks for the really good help
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  oli · 1 years ago
  Hi, this was very helpful. However, now i need to color the whole line in the same color in reference to one cell on the line. know what i mean? can you assist in this too?

  thanks again!
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Sunny · 1 years ago
   Try this: in step 5, Highlight your drop down cells(here is column A) is replace with highlight the whole lines where place your drop down list cells, then apply the conditional formatting rule.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Tonf · 1 years ago
  Thank you ! It worked perfectly for me
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  eds · 1 years ago
  well, finally it works!
  this article should have been informed about the Excel version. Format Conditioning has its new feature in Excel 2013 and above and has quite a little different.
  For example, the step above as mentioned would only work if your MS Excel you are using is version 2010 and above. For below, the reason why it wouldn't worked is because conditioning format should be placed the value on the containing cell i.e you have to type the word apple to the rule (and not $D$2 as stated in the screenshot). The reason why some others had come up a not working is maybe because it use up different version of MS Excel like mine which is MS Excel 2007.

  the value should have been like this upon filing up in Format only cells Specific Text:
  Specific Text - Containing - type the word Apple or grapes or strawberry. Then,
  Go to Format button for your specified color and fonts you desire.

  As for me, you don't need to have select the entire cells in spreadsheet as it would only gotten confuse.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Lauren · 1 years ago
  Very helpful tutorial! Much appreciated!