Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да додадете нов работен лист со тековниот датум во Excel?

Некои од финансиските и продажните лица може да побараат секој ден да вметнуваат нов работен лист со тековниот датум за статистиката на секојдневната работа. Ако внесете нов работен лист и потоа рачно го преименувате, тоа ќе биде незгодно. Денес, јас ќе ве запознаам со неколку брзи трикови за да се справам со овој проблем.

Додајте нов работен лист со тековниот датум со користење на VBA код

Додајте нови работни листови со секвенцијален датум со користење на Kutools за Excel


стрела сино десен меур Додајте нов работен лист со тековниот датум со користење на VBA код


Следниот код на VBA ќе ви помогне да внесете нов работен лист со тековниот датум кога ќе го стартувате кодот секој ден.

1. Држете го ALT + F11 клучеви, и го отвора Прозорец на Microsoft Visual Basic за апликации.

2. Кликнете Вметнете > Модули, и ставете ја следната макро во Прозорец на модулот.

VBA код: Додајте нов работен лист со тековниот датум

Sub AddSheets_TodayDate()
'Updateby20140717
  Dim szTodayDate As String
  szTodayDate = Format(Date, "mmm-dd-yyyy")
  On Error GoTo MakeSheet
  Sheets(szTodayDate).Activate
  Exit Sub
MakeSheet:
  Sheets.Add , Worksheets(Worksheets.Count)
  ActiveSheet.Name = szTodayDate
End Sub

3. Потоа притиснете F5 клуч за извршување на овој код, а нов лист со денешен датум е вметнат по постоечките работни листови. Погледнете го екранот:

doc-add-sheet-with-date-1

Забелешка: Кога ја зачувувате и затворате оваа работна книга, молам, зачувајте ја како Excel Macro-Enabled Workbook формат со кликнување датотека > Save As. И кога ќе ја стартувате работната книга следниот ден, бидете сигурни дека кликнете Овозможи содржина, така што ќе можете успешно да го стартувате кодот за да додадете работен лист со нов датум.


стрела сино десен меур Додајте нови работни листови со секвенцијален датум со користење на Kutools за Excel

Горенаведениот код може да ви помогне да вметнете само еден работен лист со тековниот ден датум, ако сакате да внесете повеќе работни листови со секвенцијален датум, оваа алатка Креирај работни листови за секвенци of Kutools за Excel ќе ти направам корист.

Kutools за Excel вклучува повеќе од 300 практични алатки Excel. Слободно да се обидете без ограничување во 30 денови. Земи го сега.

Ако имате инсталирано Kutools за Excel, направете го следново:

1. Во празно клетка, внесете го денешниот датум, а потоа повлечете ја рачката за пополнување за да ги наполните клетките со временската секвенца како што ви треба.

doc-add-sheet-with-date-1

2. Потоа кликнете Претпријатие > Алатки за работен лист > Креирај работни листови за секвенци, видете го екранот:

doc-add-sheet-with-date-1

3. Во Креирај работни листови за секвенци дијалог-кутија, наведете работен лист на кој сакате нови листови врз основа Основен работен лист паѓачката листа. И потоа одберете Податоци во опсег опција под Имиња на листови врз основа на секција за да изберете опсег на податоци што сакате да го користите како имиња на листови. Погледнете го екранот:

doc-add-sheet-with-date-1

4. Потоа кликнете OK, и ќе се креира нова работна книга со имињата на листовите кои се датум. Погледнете го екранот:

doc-add-sheet-with-date-1

За да дознаете повеќе за оваа функција за креирање на секвенца.


Поврзани написи:

Како да креирате секвенца работни листови од голем број на ќелии во Excel?Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.