Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да го отстраните датумот од датумот во Excel?

Ако имате лист на датум и временски маркички во вашиот работен лист, и сега сакате да го отстраните датумот од датумот и само да го оставите времето. Дали имате брзи методи за да се справите со оваа работа?

Отстранете го датумот од датумот со функцијата "Најдете и замени"

Отстранете го датумот од датумот со формула


стрела сино десен меур Отстранете го датумот од датумот со функцијата "Најдете и замени"


Со функцијата Пронајди и замени, оваа задача може да ја завршите на следниов начин:

1. Изберете ги вашите датуми и време клетки, а потоа десен клик и изберете Форматирање клетки, видете го екранот:

doc-remove-date-1

2. Во Форматирање клетки дијалог, кликнете Генералниот под Број јазичето за да го конвертирате времето во општ формат, потоа кликнете OK за да го затворите дијалогот. Погледнете го екранот:

doc-remove-date-1

3. По менувањето на форматирањето, притиснете Ctrl + H клучеви за отворање на Најдете и замени дијалог-кутија. Во Најдете и замени дијалог, ве молиме внесете ѕвездичка и период (*.) во Најдете што полето за текст и внесете го само период (.) во Замени со текстуално поле под Заменете табот, видете го екранот:

doc-remove-date-1

4. Потоа кликнете Замени ги сите копчето и затворете го Најдете и замени дијалог. Ќе го добиете следниов резултат:

doc-remove-date-1

5. И следно, треба да го реформатирате генералниот формат назад во времето, ве молиме изберете време од левата листа со под Број табот во Форматирање клетки дијалогот и датумот е отстранет од датумот и времето печат, видете слики од екранот:

doc-remove-date-5 -2 doc-remove-date-6

стрела сино десен меур Отстранете го датумот од датумот со формула

Следната едноставна формула, исто така, може да ви помогне да го отстраните датумот од датумот и времето.

1. Внесете ја оваа формула: = A2-INT (A2) (A2 го содржи датумот и времето што сакате да го користите, можете да го промените на ваша потреба) во празна ќелија покрај вашите податоци, видете го екранот:

doc-remove-date-1

2. Потоа повлечете ја рачката за пополнување на опсегните ќелии што сакате да ја примените оваа формула, и ќе добиете некои децимални вредности како што следува:

doc-remove-date-1

3. И тогаш можете да ги конвертирате децималните вредности во формат на време. Те молам кликнете со десното копче и одберете Форматирање клетки, Во Форматирање клетки дијалог прозорецот, кликнете време од левото поле со листа, и одберете еден тип тип кој ви се допаѓа од тип делот за Број табот, видете го екранот:

doc-remove-date-1

4. Потоа кликнете OK за да го затворите овој дијалог и вашиот датум е отстранет и само да го оставите времето, видете го екранот:

doc-remove-date-1


Поврзани статии:

Како да го отстраните времето од датумот во Excel?

Како да се отстрани година од датум во Excel?Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

<p>Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

</p>

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  sree · 6 months ago
  This is great. saved lot of my time.