Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се утврди / провери дали датумот е викенд во Excel?

Понекогаш, можеби ќе треба да утврдите дали датумот паѓа за време на викендот за да ги организирате вашите лични работи. Со овој туторијал, ќе научите како да одредите или проверете дали одреден датум е викенд во Excel.

Утврди дали датумот е викенд со формула

Утврди дали датумот е викенд со Kutools за Excel


стрела сино десен меур Утврди дали датумот е викенд со формула


На пример, би сакале одредената ќелија да биде населена со ИСТИНА ако дадениот датум падне за викенд, и населен со FALSE ако датумот не припаѓа на викенд, следната формула ќе ви помогне.

1. Изберете празно клетка за поставување на резултатот, внесете ја оваа формула = АКО (WEEKDAY (A2,2)> 5, TRUE, FALSE) во Формула Бар, а потоа притиснете го копчето Внесете клуч. Погледнете го екранот:

2. Повлечете ја рачката за пополнување со клетките што сакате да ги покриете со оваа формула. Потоа ќе го добиете резултатот како прикажано на екранот подолу.

Забелешка: Ако има празно клетки во временскиот опсег, ќе се прикаже и TURE.


стрела сино десен меур Утврди дали датумот е викенд со Kutools за Excel

Со Примени го форматирањето на датуми корист на Kutools за Excel, лесно можете да ги промените сите дадени датуми на денот на неделата за утврдување дали датумот е викенд во Excel. Ве молиме да го направите следново.

Kutools за Excel : со повеќе од 300 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови.

1. Ако не сакате директно да ги конвертирате оригиналните податоци, ве молиме копирајте го и залепете го на нова колона која е во непосредна близина на оригиналната. Изберете ги овие нови вметнати податоци и кликнете Kutools > Формат > Примени го форматирањето на датуми. Погледнете го екранот:

2. Во Примени го форматирањето на датуми дијалог прозорецот, одберете Среда or Сре во Форматирање на датум кутија, а потоа кликнете на OK копче.

Потоа ќе го добиете резултатот како прикажан на екранот подолу, и можете лесно да проверите дали одреден датум паѓа за време на викендот врз основа на името на датумот.

Совет.Ако сакате да имате бесплатен пробен период за оваа алатка, одете на симнете го софтверот слободно прво, а потоа одете да ја примените операцијата според горните чекори.


стрела сино десен меурПоврзани статии:Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.