Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се пресметаат работните часови и минус време за ручек во Excel?

Како вработен во компанијата, ние треба да стигнеме и да го извлекуваме секој работен ден, сметајќи го вкупното време за работа и минус времето за ручек на ден, може да помогне да се пресмета платата според времето. На пример, го имам следното дневно запишано присуство, кое содржи најава, одјавување и почеток на ручекот, време на завршување на ручекот во работниот лист, сега, сакам да ги пресметам вкупните работни часови, но минус времето за ручек секој ден. За да ја завршам оваа работа, можам да воведам некои формули за вас.

doc пресметано работно време 1

Пресметајте ги работните часови и минус времето за ручек со формулите


Додадете неколку години / месеци / денови / недели / часови / минути / секунди до датумот:

Kutools за Excel"S Формула алатка содржи некои најчесто користени формули, како што се додавање години до денес, пресметување на возраста врз основа на роденден и сл. Со овие вообичаени формули, можете брзо да го добиете резултатот што го сакате, без да се сеќавате на било какви формули. Прочитајте повеќе за оваа функција ...

doc-count-weeks-two-dates3

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


стрела сино десен меур Пресметајте ги работните часови и минус времето за ручек со формулите


Следните формули може да ви помогнат да пресметате работно време дневно врз основа на записите во времето.

1. Внесете ја оваа формула: =SUM((C2-B2)+(E2-D2))*24 во празно клетка покрај вашите временски рекорди ќелии, F2, на пример, видете го екранот:

Забелешка: Во горната формула: C2 е време на почетокот на ручекот, B2 е најавите во времето, E2 покажува време за одјавување и D2 е крајното време на ручекот. Можете да ги промените препораките врз основа на вашата потреба.

doc пресметано работно време 2

2. Потоа повлечете ја рачката за пополнување надолу во клетките што сакате да ја примените оваа формула, а сите вкупни работни часови со исклучок на времето за ручек се пресметуваат одеднаш. Погледнете го екранот:

doc пресметано работно време 3

совети: Ако се најавите, одјавете време и фиксирајте време за ручек (на пример, еден час и триесет минути), можете да ја примените оваа едноставна формула: = D2-B2-C2 за да се пресметаат работните часови дневно. Погледнете го екранот:

doc пресметано работно време 4Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Pascal · 6 months ago
  @Sheena:

  Found something laying around that actually solves your question.

  Columns D, E and F are the Start time, End Time and Break.


  Have a table somewhere that explains the breaks that have to be calculated:

  from till Pause
  0:00 6:00 0:00
  6:00 9:00 0:30
  9:00 10:00 0:45

  Then use the following expresssion (note that my reference to the table are on a tab called Anhang):

  =IF(AND(D18=ʺʺ,E18=ʺʺ),ʺʺ,(E18+(D18>E18)-D18)-IF((E18+(D18>E18)-D18)>Anhang!$A$6,IF(F18>Anhang!$C$6,F18,Anhang!$C$6),IF((E18+(D18>E18)-D18)<=Anhang!$B$4,IF(F18>Anhang!$C$4,F18,Anhang!$C$4),IF(F18>Anhang!$C$5,F18,Anhang!$C$5))))
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Sheena · 9 months ago
  I need help with a formula. So I'm creating schedules, I have a log in and log out time. If that time is over 6 hours there has to be a 30 minute lunch. I want a formula that will calculate that time worked including a lunch IF it's over 6 hours
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Jonny · 8 months ago
   I too would like the answer to this exact situation!
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Red · 8 months ago
   Did you get help on this question?
   • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Justin · 7 months ago
    I would also like the answer to this. Can it be varied? Example: 12 hour shift workers get an hour break, as do 11 and 10 hour shit workers. However, if you work 8 or 9 hours you get 45 minutes deducted, 6 - 7 hours have 30 minutes deducted and 5 hours have 15 minutes deducted. Any hours worked below 5 do not incur a break.