Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се скрие полето за избор кога е скриен ред во Excel?

Нормално, кога крие ред содржи квадратчиња во ред клетки, полињата нема да бидат скриени со редот, туку се преклопуваат со содржината на другиот ред како што е прикажано левото прикажување. Како да ги скриете полињата за избор кога е скриен ред во Excel? Оваа статија ќе ви помогне да ја решите.

Скриј го полето за испраќање кога ред е скриен со VBA код


Може да ве интересира:

Едноставно вметнете или избришете повеќе копчиња за проверка / опција во најголемиот дел во Excel

Со Kutools за Excel's Копчиња за проверка на сериски вметнувања / копчиња за опции or Пакети за бришење на сериски броеви / опции копчиња комунални услуги, можете да вметнете или избришете повеќе квадратчиња за проверка или копчиња за опција во најголемиот дел во работниот лист на Excel. Погледнете подолу екранот:

Алатки за продуктивност на Excel

Канцеларија јазиче: Донеси моќни јазичиња за Office (вклучи Excel), исто како Хром, Safari, Firefox и Internet Explorer. Заштедете половина од времето, и намалување на илјадници кликнувања со глувчето за вас. 30-ден Неограничен бесплатен пробен период

Kutools за Excel: Зачувај 70% од вашето време и решавање на 80% Excel проблеми за вас. 300 + напредни функции дизајниран за сценарио за 1500 +, го прават Excel многу лесно и веднаш ја зголемуваат продуктивноста.60-ден Неограничен бесплатен пробен период


стрела сино десен меур Скриј го полето за испраќање кога ред е скриен со VBA код


Можете да го извршите следниов код VBA за да ги скриете полињата за избор кога е скриен ред во Excel.

1. Десен клик на јазичето со листови со полињата за штиклирање што сакате да ги скриете и кликнете Погледнете го кодот од менито со десен клик.

2. Во Microsoft Visual Basic за апликации прозорецот, копирајте го и поставете го кодот подолу VBA во Код прозорец.

VBA код: Сокриј го полето за испраќање кога е скриен ред

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
  Dim xChkBox As CheckBox
  Dim xCell As Range
  Dim xHide As Boolean
  If Target.EntireRow.AddressLocal = Application.Intersect(Target, Target.EntireRow).AddressLocal Then
    xHide = (MsgBox("Hide Rows ???", vbYesNo + vbQuestion, "Kutools for Excel") = vbYes)
    Target.EntireRow.Hidden = xHide
    For Each xChkBox In ActiveSheet.CheckBoxes
      Set xCell = xChkBox.TopLeftCell
      If Not Intersect(xCell, Target) Is Nothing Then
        xChkBox.Visible = Not xHide
      End If
    Next
  End If
End Sub

3. Потоа притиснете го Alt + Q клучеви во исто време да го затворат Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

4. Изберете го целиот ред со обележувачи што треба да ги сокриете, потоа се појавува дијалог-кутија, ве молиме кликнете на Да копче.

Потоа можете да видите дека сите полиња се скриени со ред како што е прикажано на екранот подолу.

Забелешка: За прикажување на скриениот ред со полињата, ве молиме изберете ги сите редови да го вклучите скриениот ред, и во полето за дијалог, кликнете на Не копче. Потоа ќе се прикаже ред со полињата.


стрела сино десен меурПоврзани статии:


Препорачани алатки за продуктивност

Лента со Excel (со инсталирана Kutools за Excel)

300 + Напредни функции Зголемете ја вашата продуктивност од 70%, и да ви помогне да издвоите од толпата!

Дали сакате брзо и совршено да ја завршите вашата секојдневна работа? Kutools За Excel носи 300 + кул и моќни напредни функции (Комбинирајте ги работните книги, збир по боја, содржина на сплит-ќелија, датум за конвертирање, и така натаму ...) за 1500 + сценарија за работа, ви помага да ги решите 80% Проблеми со Excel.

 • Се справи со сите сложени задачи во секунди, да помогне да се подобри вашата работна способност, да се успее од жестоката конкуренција и никогаш да не се грижите дека ќе бидете отпуштени од работа.
 • Заштедете многу време за работа, оставете многу време да го сакате семејството и да уживате во удобен живот.
 • Намалете илјадници кликнувања со тастатура и глушец секој ден, ослободете ги уморни очи и раце, и да ви даде здраво тело.
 • Стани експерт Ексел во 3 минути, и да се восхитуваш поглед од вашите колеги или пријатели.
 • Повеќе нема потреба да се сеќавате на болни формули и VBA кодови, имаат релаксирачки и пријатен ум, ви даваат возбуда што никогаш не сте ја имале претходно.
 • Потроши само $ 39, но во вредност од $ 4000 обука на другите. Се користи од страна на 110,000 елитите и 300 + познати компании.
 • 60-ден неограничен бесплатен пробен период. 60-ден гаранција за враќање на парите. Бесплатна надградба и поддршка за 2 години. Купи еднаш, користете засекогаш.
 • Променете го начинот на кој работите сега, и ви даде подобар живот веднаш!

Office Tab носи ефикасни и практични табулатори за Office (вклучуваат Excel), исто како Chrome, Firefox и New IE

 • Ја зголемува вашата продуктивност од 50% кога гледате и уредувате повеќе документи.
 • Намалете стотици кликнувања за глувци за вас секој ден, ве молиме збогум на раката со глувци.
 • Отворете и креирајте документи во нови јазичиња од ист прозорец, наместо во нови прозорци.
 • Помогнете да работите побрзо и лесно да издвоите од толпата! Една секунда да се префрлате помеѓу десетици отворени документи!
Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.