Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ги победите клетките врз основа на друга колона или избор на паѓачки список во Excel?

Дали некогаш сте се обиделе да ги исушите клетките врз основа на друга вредност на колоната или избор на паѓачката листа? Овде во ова ќе ви дадам решение за горенаведениот проблем во Excel.
doc сива клетки врз основа на избор 1

Извадете ги клетките врз основа на друга колона или избор на паѓачка листа


стрела сино десен меур Извадете ги клетките врз основа на друга колона или избор на паѓачка листа


На пример, тука се две колони - колона А и колона Б, и ако вредностите во колоната Б се ДА, тогаш соодветните ќелии во колона А ќе бидат поцрнети, ако не, клетките во колона А не прават ништо.

1. Изберете ги ќелиите во колоната А што сакате да сините, кликнете Насловна > Условно Форматирање > Ново правило.
doc сива клетки врз основа на избор 2

2. Во Ново правило за форматирање дијалог, одберете Користете формула за да одредите кои ќелии ќе ги форматираат, и внесете ја оваа формула = B2 = "ДА" во Формула вредности каде што оваа формула е вистина. Кликнете Формат да оди до Форматирање клетки дијалогот, одберете ја сивата боја под Пополнете tab. Погледнете го екранот:
doc сива клетки врз основа на избор 3

3. клик OK > OK за да ги затворите дијалозите. И клетките се оцрнети врз основа на други вредности на колоната.
doc сива клетки врз основа на избор 4

Забелешка: ако сакате да ги избришете ќелиите врз основа на избор од паѓачката листа, исто така можете да го направите следното:

Изберете колона Б, а потоа креирајте ја паѓачката листа со кликање податоци > Валидација на податоци, избирање листа од Дозволете листа и избирање на изворните податоци во полето за текст. Погледнете го екранот:
doc сива клетки врз основа на избор 5

Потоа паѓачката листа е креирана во колоната Б
doc сива клетки врз основа на избор 6

Повторете го горниот чекор 1-3 за да се примени формула во Условно Форматирање функција, а потоа ќелијата во колона А ќе биде оцрнета врз основа на изборот во колоната Б.
doc сива клетки врз основа на избор 7Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.