Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ја смените или зголемите големината на фонтот во формуларот?

Како може да ја смените или зголемите големината на фонтот во лентата со формули, така што содржината од избраната ќелија може да биде јасно видлива во формуларот? Оваа статија, ќе зборувам за брз трик за решавање на оваа задача во Excel.

Промена или зголемување на големината на фонтот во формуларот со опција


стрела сино десен меур Промена или зголемување на големината на фонтот во формуларот со опција


Всушност, за да ја зголемите големината на фонтот во лентата со формули, можете да отидете во Опцијата на Excel за да ја наместите големината на фонтот, ве молиме да го направите следново:

1. Кликнете датотека > Опции да одам на Опции на Excel дијалог прозорецот, потоа кликнете Генералниот од левата страна, а потоа одберете ја големината на фонтот што ви треба од Големина на фонтот паѓачкото мени во полето со десно листа, видете го екранот:

doc зголемување на големината на фонтот формула бар 1

2. Потоа кликнете OK копчето за да го затворите овој дијалог и да се појави поле за брзо известување за да ве потсетам да ја рестартирате датотеката Excel за да направите промени на ефектот, видете го екранот:

doc зголемување на големината на фонтот формула бар 2

3. Затвори и рестартирајте ја Excel датотеката, можете да ја видите големината на фонтот на вредноста на ќелијата во лентата со формули е зголемена како што е прикажано на следниов приказ:

doc зголемување на големината на фонтот формула бар 3

Забелешки:

1. Ако отвориш Excel-датотека што беше креирана и зачувана во нормална големина, само лентата со формули е голема.

2. Ако стартувате нова работна книга, ќе бидат зголемени и насловите на формула, колона и ред, ќелии, видете го екранот:

doc зголемување на големината на фонтот формула бар 4Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.