Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како автоматски да ја копирате ќелијата во таблата со исечоци со еден клик во Excel?

Нормално, кога копирате ќелија во таблата со исечоци, прво треба да ја изберете ќелијата, а потоа притиснете Ctrl + C клуч за копирање. Како автоматски да ја копирате ќелијата со едноставно кликање без притискање на копчињата? Методот во оваа статија може да ви помогне.

Автоматски копирајте ја ќелијата во таблата со исечоци со кликање со VBA-код


Едноставно копирајте ги ќелиите или повеќе опсези со висина на ред и ширина на колона во Excel

Kutools за Excel's Копирај повеќе опсези алатка лесно може да ја копира податоци од мобилен или повеќе опсези со висина на ред и ширина на колона во Excel. Види го следниов screenshot подолу:

Kutools за Excel вклучува повеќе од 300 практични алатки Excel. Слободно да се обидете без ограничување во 60 денови. Симнете бесплатен пробен период сега


Автоматски копирајте ја ќелијата во таблата со исечоци со кликање со VBA-код


Следниот VBA код може да ви помогне да ја копирате ќелијата во таблата со исечоци само со кликнување во Excel. Ве молиме да го направите следново.

1. Отворете го работниот лист што сакате да ги направите ќелиите автоматски копирани во таблата со исечоци, десен клик на ливчето и потоа одберете Погледнете го кодот од менито со десен клик. Погледнете го екранот:

2. На отворањето Microsoft Visual Basic за апликации прозорецот, ве молиме копирајте го кодот на VBA во прозорецот Code.

VBA код: Автоматски копирајте ја ќелијата во таблата со исечоци со кликање

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
  If Not Intersect(Target, Range("A1:A9")) Is Nothing Then
    Target.Copy
  End If
End Sub

Забелешка: Во кодот, A1: A9 е ќелиите што автоматски ќе ги копирате на таблата со исечоци. Ве молиме да го промените врз основа на вашата потреба.

3. Притиснете го копчето Alt + Q клучеви за да го затворите Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

Кога ќе кликнете на било која ќелија од опсегот A1: A9, ќелијата автоматски ќе се копира на таблата со исечоци како што е прикажано подолу.

И потоа, можете да изберете дестинација ќелија и притиснете го копчето Enter за да поставите копирани содржини.


Поврзани статии:Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Felipe Moretti · 7 months ago
  Muito obrigado!
  Trabalhei por alguns anos no ctrl C crtl V de uma mesma planilha de dados para o sistema que eu uso no trabalho... essa simples ação de já selecionar copiando me tirou um "fardo" enorme das atividades diárias!
  Deus abençoe!